To je případ Golčova Jeníkovu na Havlíčkobrodsku, kde se ceny drží okolo sedmačtyřiceti korun. Přesto vytváří vrásky na čele Petru Bláhovi. Kvůli zdražení musel s rodinou omezit výlety. „Jezdíme teď určitě méně a aktivity omezujeme. Ta cena mi připadá přemrštěná. A i když vláda něco udělá, přijde mi, že to nakonec žádný vliv nemá,“ posteskl si na nedávné snížení spotřební daně z pohonných hmot Bláha.

Natural 95 za týden zdražil o 1,14 koruny na průměrných 47,69 koruny za litr. Nafta se prodává v průměru za 46,94 koruny za litr, a je tak o 1,17 koruny dražší než minulou středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Rekreační zóna Parežáč na kraji Humpolce.
Alternativa za drahé bazény: lidé znovu objevují rybníky na Vysočině

„Já nejčastěji tankuji ve Svratce, kde je benzin za nějakých sedmačtyřicet korun. Tam to mám nejblíž. Hledat levnější benzinku kvůli koruně na litr pro mě nemá smysl. Drahý benzin je všude,“ sdělil řidič ze Žďárska Jan Mach.

Vysočina hned za Prahou

Podle webu mbenzin se dá natankovat na Žďársku levněji na benzinové pumpě v Hamrech. Ke 14. červnu tam byl benzin za rovných šestačtyřicet korun. Řidiči naopak příliš neušetří na dálnici D1 u Velkého Meziříčí, kde ke 14. červnu byl benzin za 49,90 koruny.

Podle stránky mBenzin jsou ceny benzínu na Vysočině v průměru druhé nejdražší v republice. Cenovka ukazuje 47,47 korun za litr. Před Vysočinou se umístila jen Praha. U nafty Vysočinu kromě hlavního města předběhl ještě Středočeský kraj. Za litr řidiči zaplatí 46,88 korun. Údaje jsou však pouze orientační. Na spotřebitelský web je nahrávají sami zákazníci.

Haškův domek se změnil zvenku i uvnitř
Haškův domek na Vysočině se změnil k nepoznání, podívejte se

Dle ekonoma Lukáše Kovandy čtyřměsíční snížení spotřební daně z pohonných hmot naráží na svůj klíčový koncepční problém. „Je příliš malé na to, aby jej řidiči trvaleji zaznamenali, neboť může být překryto jen několikadenním pohybem cen ropy, od nichž se odvíjejí ceny na burze v Rotterdamu,“ sdělil ekonom.

Důvodem mizivého viditelného účinku snížení spotřební daně je dle Kovandy také fakt, že čerpací stanice si část příslušného snížení přisvojily. „Takže nezlevnily v celém rozsahu snížení daně, a naopak si navýšily marže. Vládu opatření vyjde za čtyři měsíce na čtyři miliardy korun. Z této částky ovšem až 1,5 miliardy poputuje do kapes čerpadlářů. Ti totiž platí nižší celkovou daň z pohonných hmot, ale do konečných cen promítli jen část tohoto snížení,“ řekl Kovanda.

Cena benzínu za litr

* Třebíčsko
Nejlevnější: Moravské Budějovice Pražská: 46,70 korun
Nejdražší: Studenec silnice I. tř. č.23: 47,80 korun

* Žďársko
Nejlevnější: Žďár nad Sázavou Hamry: 46,00 korun
Nejdražší: Velké Meziříčí u D1: 49,90 korun

* Jihlavsko
Nejlevnější: Jihlava Žižkova: 46,90 korun
Nejdražší: Kozlov u Jihlavy Kozlov 147: 48,50 korun

* Pelhřimovsko
Nejlevnější: Počátky Žirovnická: 45,80 korun
Nejdražší: Humpolec Okružní: 48,00 korun

* Havlíčkobrodsko
Nejlevnější: Golčův Jeníkov: 45,60 korun
Nejdražší: Ledeč nad Sázavou Koželská 679: 48,50 korun

Zdroj: m.ceskybenzin.cz