Původně se měl on-line rozhovor s Jiřím Běhounkem konat přímo na jeho pracovišti v pelhřimovské nemocnici, ale kvůli riziku připojení jsme se nakonec rozhodli pro redakci Pelhřimovského deníku.

Pane hejtmane, proč jste se letos v krajském zastupitelstvu opět rozhodli pro domluvu s komunisty, když jste měli i jinou možnost bez ODS?
Reálných možností, které by vedly k fungování rady a zastupitelstva kraje tak jako v letech 2008-12, zase tolik nebylo. Po zhodnocení výsledků voleb je zvolené řešení, které již jednou bylo vyzkoušeno, vůči voličům odpovědné.

Považujete se přesvědčením za tradičního levicového politika, nebo je vám bližší spíše tzv. nová levice (myšlenkový směr a společensko-politické hnutí levicového zaměření pozn. red.)?
Snad jsem už prokázal, a opravdu si to myslím, že doba ideologií minula. Považuji se za levicového pragmatického politika, který je přesvědčen, že na prvním místě má být solidarita a vzájemnost a pak individuální přístup na rozdíl od těch, kteří si to myslí obráceně a bývají řazeni k pravicové části politického spektra. Díky již určitým životním zkušenostem si myslím, že teď Evropě nezbývá nic jiného než pragmatická realistická politika bez jakýchkoli nálepek, takže i levicový politik může takto smýšlet.

Na základě čeho se domníváte, že doba ideologií minula? Netvrdím, že pragmatický přístup není od věci, ale jedna z věcí, které této zemi chybí, je vize budoucnosti. A myslím si, že aby taková vize mohla vzniknout, je třeba nějaké vyšší ideje.
Já vnímám ideje jinak než ideologii. A nemusíte souhlasit, ale v posledních dvaceti letech příliš mnoho vizí a idejí v tomto státě nezaznělo. Ideologických výkřiků bylo mnohem více. Mé přesvědčení je, že je třeba začít víc pracovat a mnohem méně kecat, o což se svými slabými silami celý život snažím.

Nemyslíte si, že by všichni s cejchem členství v KSČM měli být stranou politického dění? Například hejtman Bubeníček (nově zvolený hejtman v Ústeckém kraji pozn. red.)?
Svůj názor na to neměním. Považuji za pokrytecké hrát dvacet let poté, co naše elity KSČ nezakázaly, tzv. komunistickou kartu. Přijde mi to jako nedostatek jiných argumentů. Za sebe nemůžu situaci v Ústeckém kraji hodnotit, zvláště když KSČM v tomto kraji byla vždy jednou z nejúspěšnějších stran. Důvodem, proč KSČM získává velký počet hlasů, je podle mě možná negativní zkušenost s politikou pravicových stran.

Jste pro bližší spolupráci s KSČM? Jak na tuto stranu nahlížíte?
KSČM je součástí parlamentních stran, a pokud to myslíme s demokracií vážně, tak nemůžeme najednou být překvapeni z výsledků svobodných voleb. Politici i celá společnost by se měli zamyslet, proč tomu tak je a zda není příliš mnoho chyb v našem konání.

Věnujete se ještě naplno své lékařské praxi? Kolik času vám zabere?
Naplno se lékařské praxi a postu hejtmana věnovat nelze. Z důvodů změny prostředí, nových impulsů a udržení „ortopedické" kondice docházím do nemocnice v měsíci jedenkrát na službu, jeden den na sál, jeden den do ambulance a šestkrát až osmkrát na jednu hodinu na vizitu na oddělení.

Kdo vám připadá jako nejvhodnější kandidát na prezidenta?
Po zkušenostech s kampaní a zvolením jednoho senátora ve Zlínském kraji mám trochu obavu z případné mediální manipulace „nejvhodnějších" kandidátů. Z mého pohledu žádný není favorit, ani žádný není diskvalifikován, takže nejvhodnějšího kandidáta nemám a podporuji Jiřího Dienstbiera.

Pane Běhounku, smím se zeptat, zda věříte v Boha? A jak se stavíte k církevním restitucím?
Byl jsem vychován v římskokatolické křesťanské víře a nyní nejsem praktikující věřící. Nemám problém se samotnými církevními restitucemi, ale měly být připraveny mnohem lépe nejen zákonné předpisy, ale i výčty a rozsahy, neboť mám velké obavy, že mnohé nejasnosti mohou přinést ještě množství nepříjemných otázek, které mohou být těžko řešitelné.

Jaký je Váš postoj k EU? Jste pro silnější integraci České republiky i pro přijetí eura?
Jsem pro reálné pohledy na většinu záležitostí a současný stav nám neumožňuje stát mimo EU. Na druhou stranu to neznamená, že budeme dále pokračovat v tom, co jsme v programovacím období 2007-13 činili, to jest tvorbu různých předpisů a postupů, mnohdy EU nevyžadovaných, skrývat za heslo „My nic, to chce EU". V současné době euro už i z hlediska zásad k jeho přijetí realizovat nelze.

Jste pro snížení počtu úředníků? Nepřijde vám, že státní správa je velmi přebujelá a neefektivní?
Musíme si vymezit pojem státní správa. Pokud byl zvolen současný podvojný model, tedy souběh státní správy a samosprávy, na úrovni obcí, měst a krajů, nemyslím si, že je státní správa přebujelá. Přestože je přenášeno stále více činností na nižší články, tak na centrální úrovni se nic nemění. Problémem centrálních orgánů krom přebujelosti je samozřejmá snaha tvorbou všech možných a často nepochopitelných předpisů udržet své pozice a postavení. Sloučení ministerstev úspory nepřinese, to může přinést pouze jasné zjednodušení všech činností, omezení zbytečností a snížení počtu úředníků na ministerstvech a centrálních orgánech nejméně na polovinu.

Pane hejtmane, nemyslíte si, že je zbytečné držet služby u cestářů i v době, kdy nepadá sníh a není hrozba náledí? Na jednom středisku to dělá jen ve mzdách sto tisíc. Je trapné, když jedu v neděli nebo v sobotu a dva cestáři popojíždějí traktorem a nic nedělají, jen pálí naftu. V dnešní době v případě kalamity to je možné zařídit do hodiny. Jestli to není vedoucí schopen zařídit, tak tam nemá co dělat, a ať jde dělat s lopatou. Jsem zvědav, jak mi odpovíte…
Odpovím vám na to tak, že takovýchto pohledů mám desítky. Nevím, jestli jste pracoval u cestářů, ale každoročně vím, že z pohledu veřejnosti nikdy nejsou připraveni a nikdy nestíhají. Při 4 636 kilometrech silnic v Kraji Vysočina je to zhola nemožné.

Jak jste hodnotil roli minulé krajské opozice tedy ODS a KDU-ČSL? V čem všem jste nacházeli shodu?
Na krajské úrovni je kontroverzní pouze rozpočet a pár témat, která se vejdou do pěti procent. Tam může být rozdílný pohled na jejich řešení. Ale pozemky, silnice, granty a další věci jsou apolitické. Já osobně jsem si korektního, realistického a zcela otevřeného přístupu minulé krajské opozice velmi vážil a byl bych rád, abych tento pocit měl i z této opozice.

Jak se díváte na návrh Karla Janečka (podnikatel a zakladatel Nadačního fondu proti korupci pozn. red.), že by se měli poslanci volit v menších obvodech? A jak hodnotíte přímou volbu hejtmanů, která je třeba na Slovensku?
Nesouhlasím s jakýmikoli údržbářskými změnami volebních systémů či volebních obvodů či přímými volbami bez konsenzu napříč politickým spektrem. Protože mám velmi dobré kontakty se slovenskými předsedy samosprávných krajů, vím, jak obrovsky složité je být zvolen přímo a zároveň nemít podporu jinak zvoleného zastupitelstva. Muselo by dojít k tomu, že přímo zvolený starosta či hejtman nebo prezident by měli mnohem větší exekutivní pravomoci.

Jak bude nové krajské vedení řešit optimalizaci sítě středních škol v kraji? Co pacovské víceleté gymnázium?
Je připravena struktura změn, které byly před dvěma lety za poměrně medializovaných okolností odmítány. Zůstává v platnosti to, co jsem řekl: Buď dokážeme změnit řízeně počty škol, rozsahy výuky, počty oborů, anebo neřízené mnohé školy z ekonomických důvodů zaniknou. Pacovské gymnázium toho může být v brzké době příkladem.

Co bude s objektem bývalé zemědělské školy v Havlíčkově Brodě? Po městě jdou fámy, že to kraj prodá spekulantům, kteří z toho udělají ubytovnu pro dvě stě nepřizpůsobivých lidí…
Kraj připravil několik variant řešení. Proč zatím k žádnému nedošlo, to se musíte ptát představitelů Hav- líčkova Brodu. Minimálně bez jejich kladného přístupu k územnímu plánu kraj nemůže tuto situaci řešit.

Proč jste dosud nevstoupil do ČSSD? Máte odpor ke stranictví? Nemohl byste pak lépe ovlivňovat dění ve straně, která vás nominovala na hejtmana?
Pokud jsem jako nestraník dosáhl takovýchto výsledků, tak pravděpodobně politiku sociální demokracie prosazuji dostatečně. Nemám ambici ovlivňovat svým členstvím dění v ČSSD.

Nechoval jste se na ustavující schůzi zastupitelstva jako učitel, který ostatní okřikuje a kázní?
Ano, choval, a to v okamžiku, kdy po sobě žáci málem začali házet houbami.

Souhlasíte s požadavky kolegů lékařů na vyšší platy, které se opět objevují?
Souhlasím se zvýšením odměn ve zdravotnictví komplexně, především v lůžkových zařízeních jde o týmovou práci, žádné družstvo v kolektivních sportech není tvořeno jen kapitány.

V minulém roce jste inkasoval velké peníze za členství v radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Jak často tam musíte chodit a kolik času věnujete vůbec této práci?
Jde o průběžnou práci, která mě stojí nemálo času, zasedání správní rady VZP je jedenkrát měsíčně.

Mám na vás několik otázek. V jaké fázi je projekt spalovny odpadů? Neměl by kraj, který se rád prezentuje svým „životním prostředím" tento návrh zamítnout a raději důsledněji podporovat recyklaci odpadů? Plánuje se do budoucna rekonstrukce autobusového nádraží v Jihlavě domnívám se, že zrovna zde nejsou kostky vhodný povrch a rekonstrukce vlakového nádraží v Jihlavě u trasy Brno-České Budějovice, či naopak se pravidelně musí měnit lokomotiva a všeobecně mám pocit, že tato trasa „rychlíkem" je z nejpomalejších v republice?
Ad 1: Diskuse může být o Zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO), ne o spalovně. Nemám problém, když všichni budou odpad třídit a recyklovat. Jeďte se ale podívat na skládky anebo do přírody. Kolik se sebere odpadů každoročně na jaře jenom kolem cest! Nic není jednobarevné. Ad 2: Autobusové nádraží v Jihlavě je majetkem ICOMu, ptejte se tam. A co se týká vlakového nádraží, nevím, které myslíte.

Ahoj Jiří, chtěla bych se zeptat, zda nějak pokračuje kauza odstranění plotu v Dubovicích na návsi. Přeji krásné prožití svátků vánočních a mnoho štěstí v novém roce Tobě i rodině. (Lída Sankotová, Dubovice)
Lído, děkuji, přeji i tobě hodně zdraví, krásné Vánoce a pěkný rok 2013. O kauze v Dubovicích a jejím současném stavu nejsem blíže informován, takže ti neumím odpovědět. Spíše by mělo něco vědět město Pelhřimov.

Vzpomenete si, jaký jste v životě dostal nejkrásnější dárek k Vánocům?
Pamatuji si to dodnes, byla to informace o tom, že se moje rodina rozrůstá, že čekáme s manželkou potomka.

Co byste popřál čtenářům Deníku do roku 2013?
Hlavně pevné zdraví a také dostatek vzájemného porozumění, aby lidé nemuseli ztrácet čas a energii řešením malicherných problémů, aby se od toho dokázali oprostit a měli se rádi. Věřím, že příští rok bude výborný, třináctka je moje šťastné číslo.