Letos tomu tak bude už popáté. Pohled na seznam přihlášených prostřednictvím internetového formuláře, který byl uzavřen k poslednímu dubnu, je v tomto směru velmi příjemný. „Přihlásilo se hodně dětí, což nás pochopitelně těší,“ říkala hned na začátku května organizátorka pelhřimovského Běhu pro úsměv Michaela Tulachová.

Hlavně ty nejmenší čeká už popáté atraktivní program. O poslední květnové sobotě se poběží v kulisách historického centra Pelhřimova, trať znovu povede po Masarykově náměstí a v přilehlých ulicích okresního města.

Právě pro děti je připraveno nejvíce kategorií. Pořadatelé počítají dokonce se startem dětí, které se narodily v roce 2017. „Běh pro úsměv je určen i pro maminky s kočárky,“ připomíná každoročně Michaela Tulachová.

V kategorii pro nejmenší budou ale „závodníky“ vždy děti. „V kategorii pro ty úplně nejmenší jsme raději, když se moc nezávodí. Stačí, že se děti s rodiči zúčastní a trať po dlažbě náměstí absolvují. I tehdy dostávají medaili, která jim vždycky udělá radost,“ dodala organizátorka.

Poprvé se Běh pro úsměv konal v Pelhřimově v roce 2014. Michaela Tulachová s ním přišla pár let poté, co sama začala běhat a při té příležitosti okukovala, jak podobné běhy organizují jinde. „Už na samém začátku jsem měla v úmyslu uspořádat běh, jehož výtěžek by šel na dobrou věc. Proto jsem založila Nadační fond Julinka, jehož prostřednictvím vydělané peníze používáme na nákup nejrůznějšího sportovního vybavení pro děti,“ vrátila se do historie i poslání Běhu pro úsměv Michaela Tulachová.

První ročník se sice úplně nevyvedl, neboť nezavedenou akci provázelo deštivé počasí a dvanáctistupňové teploty. Přesto 101 startujících ve všech kategoriích nebylo úplně málo. V roce 2015 startovalo téměř dvě stě dětí i dospělých a v posledních dvou ročnících jich bylo shodně kolem tří set.

Letos se už s předstihem začal rodit účastnický rekord, prostřednictvím internetového formuláře se zaregistrovalo 376 účastníků ve všech vypsaných kategoriích. „Do závodu na 500 metrů je už teď přihlášeno 111 dětí, další přijdou přímo v sobotu 26. května rovnou na start,“ poodhalila zájem v kategorii určené pro děti od tří do pěti let organizátorka. Protože v této kategorii běží s dětmi rodiče, vyrazí na trať kolem tří set sportovců.

Také letos je Běh pro úsměv určen pro dospělé běžce bez ohledu na výkonnost, ti na tratích dlouhých pět a deset kilometrů znovu zamíří z centra Pelhřimova do nedalekých městských sadů.

Rovněž ti se budou podílet na příspěvku do Nadačního fondu Julinka, který pomáhá dětem, které se chtějí hýbat a přitom shodit nějaké to kilo nadváhy. „V posledních dvou ročnících jsme mohli koupit a do škol předat sportovní vybavení vždy v hodnotě zhruba za padesát až šedesát tisíc korun. Letos stejnou formou podpoříme dětský domov v Senožatech,“ doplnila informace o Běhu pro úsměv 2018 Michaela Tulachová.

Běh pro úsměv 2018

Masarykovo náměstí Pelhřimov, sobota 26. května

Program běhu

10.00 hodin: 200 metrů – ročníky 2017, 2016
10.30 hodin: 500 metrů – ročníky 2015, 2014, 2013
11.00 hodin: 1000 metrů – ročníky 2012, 2011, 2010
11.30 hodin: 2000 metrů – ročníky 2009 a starší (čipy součástí startovní tašky)
12.30 hodin: 10 000 metrů
14.00 hodin: 5 000 metrů

Zdroj: http://behprousmev.cz