„Půjde podle mého názoru rozhodně o nejsilnější ročník ze všech,“ potvrdila Michaela Tulachová, organizátorka zmíněné sportovní akce.

Premiéra pelhřimovského Běhu pro úsměv před pěti lety přilákala třiadevadesát běžců, kteří stanovenou trasu běželi v pouhých jedenácti stupních Celsia. Od té doby se pravidelně počet účastníků zvyšuje.

Důkazem toho je i letošní běh, který startuje sice až za dva měsíce, ale zájem už projevilo více než devadesát běžců. „Letos čekám mnohem více účastníků už vzhledem k počtu registrací, co jsou doposud. Počet přihlášených účastníků, které máme ve startovní listině už nyní, jsme měli poslední dva roky až v dubnu, ne v březnu,“ vysvětlila důvod Tulachová.

Kromě velkého zájmu lidí se letošní ročník může pochlubit ještě řadou novinek. První z nich je změna způsobu hodnocení vítězů v dětské kategorii Běhu pro úsměv. Organizátoři totiž zrušili hodnocení prvních tří míst u dětských tras. „Prostě se běží pro radost a úsměv a ne pro dárky,“ prozradila Michaela Tulachová s tím, že jako kompenzace budou bohatší registrační tašky pro děti.

O zrušení vyhlašování dětských vítězů mohli lidé hlasovat ve veřejné anketě. Bylo to poprvé v historii soutěže, kdy se mohli podobným způsobem do organizace zapojit. „Od prvního ročníku se přizpůsobuji tak, aby běžci i rodiče běžících dětí byli spokojeni. Takže jakmile přišla nějaká stížnost, ihned jsem začala přemýšlet, zda to nebude lepší udělat jinak,“ zavzpomínala Tulachová. „Ne vše šlo vždy změnit, ale snažila jsem se udělat maximum pro to, aby tomu tak bylo a běh samotný byl podle běžců a ne úplně podle mě,“ dodala organizátorka.

Výsledek ankety, kde bylo 97 procent hlasujících pro zrušení udílení prvních tří míst v dětských kategoriích, organizátory překvapil. „Byla jsem spíše v šoku, čekala jsem pravý opak a největší šok přišel ve chvíli, kdy se od té doby začalo registrovat abnormálně velké množství dětí,“ popsala překvapení Tulachová. „Zatím to vypadá, že dětem se chce běhat více než rodičům,“ usmála se Michaela Tulachová.

Další novinkou je inovace běžeckých tras. Dětské trasy se poběží na náměstí stejně jako každý rok. Trasa o délce dvou kilometrů se poběží také na náměstí a účastníci budou muset oběhnout čtyři kola. „Největší novinkou na trase pět a deset kilometrů je to, že máme schválené běžet kolem hráze Radětínského rybníka. Takže na konci Sadů se již nepoběží do pole a zpět, ale právě po této hrázi a pak zpět do Sadů,“ nastínila trasy Tulachová.

Pro účastníky, kteří se rozhodnou registrovat do běhu až na místě akce, je nově připraven snadnější a rychlejší systém registrace. „U nově registrovaných jsme zapisovali informace o novém závodníkovi ihned do počítače. Fronta byla díky tomu opravdu dlouhá,“ připustila Tulachová.

Dodala ale také, že doposud to byl malý závod, takže nebyl důvod to měnit a do loňského roku to organizátorům vyhovovalo. „Nyní to bude tak, že na stole ve speciálním stánku, budou připraveny tužky a papíry k vyplnění a jakmile dokument sám závodník vyplní, předá ho na registrace. Pokud bude závodit na dva, pět a deset kilometrů, dostane čip a může jít běhat,“ popsala na závěr Tulachová.