Miloš Kovář si jako dítě prý nikdy nehrál s nafukovacími balonky a nechtěl mít vlastní balon . „Byla to víceméně náhoda. Začínal jsem s letadlem,“ říká Miloš, civilním povolání stavař. První balon, který si vyzkoušel, byl horkovzdušný ale byla z toho láska na první pohled. Dneska vlastní Miloš Kovář jako jediný v Česku balon, který létá na vodík. „Prodal mi ho kamarád z Německa,“ upřesňuje aviatik cestou mezi Havlíčkovým Brodem a Humpolcem. Jediná krátká možnost, jak se s tímto originálním člověkem setkat. Jeho cesta vede do Prahy a pak hned do Německa, kde se koná start.
Balon poháněný vodíkem má jinak vše, co jeho horkovzdušný kolega. Koš ve kterém balonář letí i pytle s pískem, které jako zátěž odhazuje. „Jeho nespornou výhodou je, že vodík je méně nebezpečný než horkovzduch a hlavně tichý. Když letíte krajinou, nikdo vás neslyší. Vodík je palivo budoucnosti,“ vysvětluje Milošův kamarád muzikant Jiří Plášil. Málo kdo ví že horkovzdušný balon je podle Kováře postrach zvířat a ptáků. „Když upouštíte vzduch, je to takový randál že se plaší i koně dole na pastvinách a krávy bučí strachy,“ vysvětluje.
Cestu z Německa do Čech překoná posádka vodíkového balonu přes noc z pátku na sobotu. A co si bere balonář Miloš Kovář na cestu? Teplé bundy, pytle s pískem jako zátěž, nůž, aby bylo čím odříznout zátěž, čokoládové tyčinky k jídlu. A také nádobu na potřebu, protože balon na odpočívadlech u WC nestaví. Tisíc kubíků vodíku do balonu natankuje balonář v Německu.
První let vodíkem plněného balonu
Vodíkový balon není novinka. Bacques Charles a bratři Robertovi vypustili první vodíkem plněný balon 27. srpna 1783 z Champ-de-Mars – dnes v místech Eiffelovy věže, kde byl mezi přihlížejícími i Benjamin Franklin. Balon letěl severně 45 minut, byl následován jezdci na koních a přistál o 21 kilometrů dále ve vesnici Gonesse, kde byl údajně vyděšenými vesničany poničen vidlemi. Dne 1. prosince 1783 ve 13:45 Jacques Charles a bratři Robertovi vypustili první balon s lidskou posádkou z Jardin des Tuileries v Paříži Vzletu přihlíželo 400 000 diváků.
Zdroj: Miloš Kovář
V balonu z Německa do Čech letí Miloš Kovář a jeho kamarád Vladimír Lacina z Prahy, který tu originální cestu dostal darem k narozeninám. Oba piloti nebudou celou noc spát. Balon musí někdo řídit a sledovat situaci. „Kde přistaneme v sobotu ráno netuším,“ krčí rameny Kovář a vysvětluje, že cesta balonu se řídí hlavně vzdušnými proudy. Balon se dá pilotovat, ale jen do určité míry. „Přáli bychom si přistát na Vysočině, ale budeme možná rádi, když trefíme Prahu,“ dodává.
Pokud bude jeho cesta úspěšná, chce se Miloš Kovář s kamarády vydat koncem léta na dovolenou do Španělska, samozřejmě v balonu.
Noční let Kovářova balonu mohou jeho fanoušci sledovat ZDE.