Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bakalářskou práci se rozhodla jet napsat do Polska

Pelhřimov – Zdokonalit své znalosti polštiny se rozhodla studentka polského jazyka Hana Vondrů z Pelhřimova, a tak v únoru využila programu Erasmus a odjela do polského města Lodž, aby tam strávila více než čtvrt roku a pracovala na své bakalářské práci.

23.8.2012
SDÍLEJ:

Studentka Hana Vondrů strávila čtyři měsíce v polské Lodži. Město si za tu dobu zamilovala.Foto: archiv Hany Vondrů

„Co já tady dělám? říkala jsem si, když jsem se ocitla v ošklivém paneláku zvaném kolej, kde jsem se měla čtyři měsíce cítit jako doma. Za okny pršelo na nevzhledné ulice dříve průmyslově vzkvétajícího města, které dnes zdobí opuštěné továrny a kde lze v centru nalézt polorozpadlé domy – v některém se dokonce občas zalíbí břízce, která se rozhodne ve zbořeništi rozložit své větve," vypráví poeticky čtyřiadvacetiletá dívka.

Bakalářská práce

Vzápětí ale dodává, že si Lodž zamilovala a na Polsko po této zkušenosti určitě nezanevře. „Odnesla jsem si z pobytu hlavně dojmy z úžasného pana profesora. Vede dvě katedry a napsal několik knih o Witkiewiczovi, kterého jsem si určila za předmět své bakalářky," pokračuje. Jde podle jejích slov o polského spisovatele, dramatika, malíře, kritika, estetika a filozofa z 1. poloviny 20. století. V roce 1938, když na začátku války na území Polska vstoupila Rudá armáda, spáchal sebevraždu.

To leccos napovídá v otázce, jaký vztah mají Poláci k Rusům.

„Přijela jsem do Polska před začátkem Eura, zbývaly ještě měsíce, jenže všichni už žili fotbalem. Zaznamenala jsem tehdy určité obavy ze zápasu Polska proti Rusku ve Varšavě, obavy týkající se případných projevů nenávisti," pouští se do vysvětlování složitých vztahů studentka.

Česko-polské vztahy a zklamání

I jí se prý Poláci často vyptávali, co říká na fotbal. „Čechy mají ale rádi. Je to dáno asi historicky. Nemuseli nás nikdy, pomineme-li pře o Slezsko, považovat za vážné ohrožení, kdežto ostatní sousedé, snad kromě Slovenska, si z jejich území bez zábran ukrajovali," doplňuje.

Jen jedna věc ji na pobytu zklamala. „Ztratila jsem iluze o Erasmu. Evropská unie v tomto směru zbytečně vyhazuje peníze. Někteří studenti si v zahraničí často užívají a ulívají se. Pokud někdo chce, samozřejmě má příležitost studovat a obohatit se zajímavými zkušenostmi, ale jestliže se snažit nechce, práci se dovede vyhnout," uzavřela.

Dominika Dufková

Autor: Redakce

23.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení