Většinou by rády dělaly cokoli jiného, než klidně ležely a léčily se. Jednu z příležitostí na zahnání nudy nabízí projekt Počteníčko s babičkou, který bude zahájen už zítra v pelhřimovské nemocnici.

Myšlenka projektu spočí-
vá v tom, že na dětské oddělení do nemocnice bude pravidelně docházet několik seniorek, které dětem budou číst. „Rády bychom, aby Počteníčko nebylo jen o čtení, protože někdy mají náladu i na něco jiného. Dobrovolnice si s nimi budou například i hrát nebo jen povídat," vysvětluje koordinátorka projektu pro Pel-hřimov Magdalena Ria Kovaříková z Vojslavic.

A co konkrétně mají v plánu dětem číst? To prý závi-
sí například na jejich věku. „Každé dítě je jinak staré, 
a má tak jiné zájmy. Tomu budeme výběr knih přizpůsobovat. Rády bychom vytvořily takový mezigenerační most, protože spousta dětí své vlastní babičky třeba ani nemá nebo se s nimi nestýká. Přitom staří lidé mladým mají hodně co nabídnout, a naopak," popisuje myšlenku projektu Počteníčko s babičkou Kovaříková.

Bezvadný nápad

Počteníčko s dětmi pochází původně z Moravskoslezského kraje, kde ho zhruba před třemi lety založil Ivan Sekanina ve spolupráci s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou.

„O možnosti zapojení do projektu mi řekla kamarádka, která pana Sekaninu zná. A já jsem neváhala, protože mi ten nápad přijde bezvadný," vysvětluje své zapojení do projektu Kovaříková.

Podle Kovaříkové je pelhřimovská nemocnice vůbec první nemocnicí v Kraji Vysočina, která se do tohoto projektu zapojila. „Myslím, že pan Sekanina nabízel spolupráci ještě havlíčkobrodské nemocnici, ale ta zájem pravděpodobně neměla," dodává.

Aktuálně je do projektu zapojených sedm dobrovolnic. „Každá z nás má čas jinak, někdo pracuje na směny nebo jedna z nás je například učitelkou ve škole, takže čas má jen některý z dnů," popisuje zapojení dobrovolnic Kovaříková. Dobrovolnice budou za dětmi chodit většinou ve všední dny odpoledne a o víkendu v dopoledních hodinách.

Tereza Konířová