Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autobusové nádraží opět rozvířilo humpolecké vody

Humpolec – Otázka přesunu humpoleckého autobusového nádraží do areálu jeho majitele, firmy ICOM Transport, Humpoleckým stále nedá spát.

18.6.2015 2
SDÍLEJ:

Město HumpolecFoto: Deník/ Libor Plíhal

Odpůrci tohoto kroku nepolevují. Naopak. V úterý odpoledne uspořádali besedu s architekty, aby veřejnost seznámili se svým pohledem na věc.

Kromě toho sepsali druhou petici, pod niž se mohou podepsat ti, kteří nesouhlasí 
s prodejem parkoviště u současného nádraží. To je v majetku města a developer, jemuž ICOM chce nádraží prodat pro stavbu obchodního domu, jej plánuje využít pro svůj záměr. O osudu parkoviště by zastupitelé města měli rozhodnout příští středu na svém zasedání.

Úterní besedu, kde promluvili tři architekti a urbanisté, uspořádal Spolek pro Humpolecko, za jehož vznikem stojí humpolečtí podnikatelé Jan Ságl, Petr Machek, Miloš Lesina, Petr a Martin Hendrychovi a Václav Duben. „Besedy s odborníky plánujeme pořádat vždy, když to budeme považovat za nutné, a v případě autobusového nádraží to nutné je. Chceme, aby lidé slyšeli také jiné názory," zmínil předseda Spolku pro Humpolecko Jan Ságl.

Téma přilákalo do humpoleckého kina kolem stovky návštěvníku. Místní architekt Luděk Rýzner zdůraznil, že o nádraží nelze mluvit jen jako o přesunu z bodu A do bodu B. „V tomto případě musíme uvažovat o dopravě jako celku, do níž patří i osobní vozidla, cyklisté, chodci 
a tak dále," prohlásil Rýzner.

Podle něho by dálkové autobusy měly zajíždět jen na nádraží, a ne aby projížděly městem. „U pošty, kde je dopravní situace nejdramatičtější, projede denně 30 až 35 jen dálkových autobusů, což pro město znamená hluk, zatížené křižovatky a znehodnocení povrchů silnic," argumentoval Rýzner a dodal, že osobně nechce ve městě další „kravíny", čímž měl na mysli obchodní domy bez architektonické invence.

Do diskuse se přihlásil i řidič autobusu, který vylíčil, jak obtížné je proplést se k zastávkám ve městě. „Dostat se s autobusem k bývalým mléčným lahůdkám je fuška. 
A pokud mám jet od pošty ke Stromovce kolem Billy, tak nabírám značné zpoždění. Autobusy ve městě projíždějí hrozně těžko," uvedl řidič.

Architekt Dan Merta radnici vyčetl, že v důležitých záležitostech podle něj nekomunikuje s odborníky a s občany. „Podobná sezení by se měla konat pokaždé a opakovaně, když jde o věc, která má město změnit," mínil Merta.

Architekt Petr Štěpánek z Prahy promluvil jednoduše řečeno o tom, co dělá město městem. „Nádraží bývají středobodem města, jsou to rušná místa a patří k prvkům městského způsobu života. Jsem toho názoru, že desetitisícové město musí mít vlastní nádraží," řekl architekt.
Besedu si vyslechl i starosta Humpolce Jiří Kučera (ODS), který přiznal, že z ní nemá moc dobrý pocit. „Celková atmosféra vyzněla tak, že v Humpolci je všechno špatně. Také tam padla řada nepřesných informací," poznamenal Kučera s tím, že proti přemístění nádraží brojí pořád ti samí lidé. „Otázkou je, co si myslí ostatní. Přemýšleli jsme o anketě, ale je hrozně těžké vymyslet správnou otázku a bez dostatku informací se dá i těžko odpovídat," zamyslel se starosta.

Na závěr podotkl, že město jedná o tom, aby nový obchodní dům byl po architektonické stránce reprezentativní.

Autor: Aneta Slavíková

18.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení