V přízemí Šrejnarovského domu, který má číslo popisné 10, byla instalována expozice Pelhřimov – historie – současnost, která pod titulem „ať víš, do čeho jedeš“ láká na nejrůznější pelhřimovské turistické cíle. „Expozice je součástí turistického informačního centra, které sídlí také v přízemí Šrejnarovského domu, je v ní k dispozici například počítač, a upřesňuje, kam lze při návštěvě Pelhřimova zavítat. Pro návštěvníky je přístupná volně,“ řekl k první z novinek ředitel Kulturních zařízení města Pelhřimova Martin Ecler.

Expozici začala organizace vymýšlet před dvěma lety, kdy prostory uvolnilo zmíněné „íčko“. Na realizaci následně získala dotaci, takže se mohly plány stát skutečností.

Ilustrační foto
Do Šrejnarovského domu budou lákat nové expozice

V patře Šrejnarovského domu, kam se rovněž před dvěma lety stěhovalo MÚZYum Lipských, přibyly dvě vitríny, ale hlavně vznikl Natáčecí ateliér – Ať žijí duchové. „Zde mohou návštěvníci nakouknout do světa natáčení, pořídit si zde v kulisách, které jsou k dispozici, vlastní fotografii a tu pak někomu podle vlastního uvážení poslat. Je to taková zajímavost, která by mohla mít u návštěvníků příznivý ohlas,“ doplnil informace Martin Ecler.

Ateliér samozřejmě odkazuje na epizody z filmů, na nichž se podíleli Lipští, v první řadě režisér Oldřich Lipský a herec Lubomír Lipský, kteří se jako pelhřimovští rodáci k městu vždy hlásili. Nyní se Pelhřimov pro změnu s nemenším zaujetím a úsilím hlásí nejrůznějšími způsoby a formami k Lipským.

Nová kulturní památka v pelhřimovské ulici Příkopy.
Stavení na parkánové baště je další kulturní památkou