Zhruba třicítku účastníků tábora spojuje to, že jsou spolupracovníky Štefánikovy hvězdárny, Planetária Praha nebo Hvězdárny Ďáblice, což jsou vlastně tři pracoviště jedné instituce. „Tábora se zúčastní amatérští astronomové s nejrůznějšími zkušenostmi ze spolupráce s planetáriem nebo s oběma pražskými hvězdárnami. Někteří se tomuto oboru věnují už řadu desetiletí a na kemp k Zachotínu jezdí i více než dvacet let. Jiní s našimi institucemi začali spolupracovat teprve nedávno,“ charakterizoval účastníky Mobilní astronomické expedice vedoucí tábora a současně odborný pracovník pražského planetária Martin Fuchs.

Sám jezdí s hvězdářskými dalekohledy a dalším vybavením potřebným pro pozorování srpnové oblohy na Vysočinu k Zachotínu už dvě desetiletí. „Mobilní astronomická expedice umožňuje hlavně výměnu zkušeností,“ připomněl Martin Fuchs.

Co se týká pozorování oblohy, bude letošní kemp zaměřen hlavně na proměnné hvězdy. „Možná uvidíme nějakou kometu, třeba meteorit. Naopak už moc nepočítáme v tím, že bychom mohli pozorovat v posledním srpnovém týdnu na obloze perseidy,“ přiblížil náplň programu, který se bude pochopitelně odbývat především v noci, vedoucí Mobilní astronomické expedice.

Na zmíněné perseidy by byla vhodnější doba právě v těchto dnech v polovině srpna. Letos ovšem v této době nepřeje astronomům jiný jev, s nímž se můžeme setkat, jakmile zvedneme hlavu k noční obloze. „Pozorování hvězd a dalších úkazů na obloze nepřeje svit Měsíce. Abychom něco zajímavého mohli vidět, potřebujeme, aby byl Měsíc v novu. Proto budeme letos u Zachotína až na samém konci prázdnin,“ poukázal na některé podmínky nutné pro pozorování oblohy Martin Fuchs.

Také letos, tak jako i v letech předešlých, otevřou amatérští astronomové svůj kemp na jeden večer široké veřejnosti. Bude tomu tak v pátek 30. srpna, návštěvníky ze Zachotína i zájemce o astronomie odjinud budu táborníci očekávat v Mobilní astronomické laboratoři po půl osmé večer. „Zájemcům ukážeme tábor a dalekohledy, které s sebou povezeme, nejprve ještě za světla. Pak bývá zvykem nějaká projekce a až se setmí, někdy po jedenadvacáté hodině, jim umožníme podívat se na oblohu našimi dalekohledy,“ řekl k programu pro veřejnost Martin Fuchs.

Aby mělo pozorování noční oblohy šanci na úspěch, potřebují astronomové přízeň počasí alespoň v jednom směru. Nemůže být zataženo, naopak třeba teplota nebude hrát významnější roli.