„Co by v první řadě stálo za zmínku, je dvacátý březen, kdy nastane úplné zatmění Slunce, bohužel pozorovatelné pouze ze Severního moře," poukázal s povzdechem na nejdůležitější událost měsíce David Sulaiman z Astronomického klubu Pelhřimov a pokračoval zajímavými úkazy březnové oblohy, které tu na rozdíl od zatmění Slunce vidět budou. K nim patří seskupení Měsíce, Marsu, Saturnu a Spiky ze souhvězdí Panny. Pohromadě budou tyto objekty pozorovatelné od 18. do 20. března na jihu až jihozápadě.

„Večer máme ještě vidět zimní souhvězdí, k nimž patří Orion, Býk, Vozka, Blíženci, Velký pes. Osm nejjasnějších hvězd těchto souhvězdí, jako jsou Betelgeuze v Orionu, Aldebaran v Býku, Castor a Pollux v Blížencích nebo Sirius ve Velkém psu, budou začátkem měsíce spolu s Jupiterem seskupené na jednom místě na jižní až jihozápadní obloze," doplnil astronom. Planeta Jupiter je podle něj vidět skoro celou noc, ale k ránu zapadá. Naopak je tomu u planety Merkur, která vychází později večer, ale je vidět až do rána. Ranní obloze jinak také vévodí Venuše, nejjasnější viditelná planeta.

Kolem půlnoci začínají vycházet jarní souhvězdí Lev, Pastýř, Panna, Herkules a mezi nimi Mars. „Například v souhvězdí Herkula je velice pěkná kulová hvězdokupa s označením M13, ale to už jsou věci, na které člověk potřebuje dalekohled," vysvětlil David Sulaiman.

Nejzajímavější astronomické výročí, které vzpomenul, se vztahuje k 21. březnu 1684. Tehdy italský astronom Giovanni Domenico Cassini v době, kdy byly známy tři měsíce Saturnu, objevil jeho čtvrtý a pátý měsíc, které se jmenují Dion a Thetis. Astronom je známý také svým zjištěním, že jsou prstence Saturnu rozdělené, podle něho se tomu říká Cassiniho dělení.

Dále 4. března 1994 startoval raketoplán Kolumbie, vrátil se 18. Nebyl to ale jeho první start, létá už od roku 1981. 29. března 1974 sonda Mariner 10 poprvé proletěla nad Merkurem. „Díky tomu jsme získali detailnější snímky povrchu planety. Letěla ve výšce 703 kilometrů, což není tak vysoko a je to možné díky absenci atmosféry," dodal astronom.

Jarní rovnodennost nastane 20. března v 17.56, kdy vstupuje Slunce do znamení Berana a astronomicky začíná jaro. Dne 30. března se přechází na letní čas.

Brzké pozorování

V dubnu uspořádá Astronomický klub Pelhřimov pozorování Marsu pro veřejnost. Datum ještě nevědí, ale Mars se k nám postupně přibližuje a v dubnu budou k jeho pozorování nejvhodnější podmínky. Podrobnější informace se včas objeví na webu Astroklub.cz.