Jeho pořadatelé i letos pokračují v tradici toho, že sbor místní základní umělecké školy (ZUŠ) Arietta si naživo zazpívá s hlavním hostem večera. Loni si tak děvčata zazpívala mimo jiné Včelku Máju s Karlem Gottem, letos se obdobný scénář chystá pro Helenu Vondráčkovou. Na další souvislosti i budoucnost sboru se ptáme ředitele žirovnické ZUŠ Zdeňka Zadražila.

Jaké písně bude Arietta zpívat s Helenou Vondráčkovou?

Na letošní šestnáctý Muzikantský ples si připravujeme čtyři hity z repertoáru populární zpěvačky Heleny Vondráčkové, které zazpíváme v úpravě pro dívčí sbor a saxofonový soubor v originálním aranžmá přímo pro naše žáky. Společně s paní Helenou Vondráčkovou a její kapelou Charlie Band bychom si rádi zazpívali hit století Sladké mámení a také skladbu Dlouhá noc.

Co pro vaše žáky znamená vystupovat s takovými legendami, jako je Karel Gott nebo Helena Vondráčková?

Nepochybně je to pro žáky naší školy velká inspirace a muzikantská zkušenost s opravdovými profesionály. Zazpívat si na pódiu společně s Karlem Gottem a kapelou Boom Band, to je určitě zážitek pro každého, komu se to podaří. Arietta tuto možnost dostala, takže děvčata ze sboru mají jedinečnou vzpomínku na celý život.

Kolik má nyní celkem Arietta zpěvaček a přihlíží se při výběru repertoáru sboru také k nápadům samotných dívek?

Arietta má v současné době pětatřicet zpěvaček. Repertoár pro celý sbor vybírá převážně sbormistryně Ludmila Zadražilová, ale zároveň přihlíží k přání žáků. Naopak při hostování s dalšími hudebními tělesy je repertoár Arietty už daný a sbor se ho musí naučit, tak jako například 20. prosince 2013 na Vánočním koncertě v Kongresovém sále České národní banky, kde vystupoval Big Band Základní umělecké školy v Praze 1 – Biskupská s dirigentem Milanem Tolknerem (rodák ze Žirovnice – pozn. red.), zpěvák Tomáš Savka a sbor Arietta.

Neuvažovali jste také o chlapeckém či smíšeném sboru?

Sbor je dívčí, ale zájemce z řad chlapců rádi uvítáme.

Je dnes v mladých lidech těžké udržet snahu o živou muziku zvláště v době, kdy jsme zavaleni reprodukovanou hudbou na internetu a sociálních sítích?

V dnešní době je velice důležité podporovat a udržet zájem mladých lidí o poctivou živou hudbu. Technika jde sice rychle kupředu, ale lidský faktor nelze ničím nahradit. Jde o zásadní moment a tím je tvůrčí proces. Děti navštěvující základní uměleckou školu jsou k tomu vedeny už odmalička. Můžeme říci, že vyrůstají v tvůrčím prostředí a živé hraní berou jako přirozenou věc, což je důležité. Na internetu je hodně dobré hudby, a pokud si ji děti dokážou vyhledat a následně poslechnout, považuji to za velmi přínosnou věc. Mohou si tak rozšiřovat nejen svůj hudební obzor, ale najít zde i podnět a inspiraci k vlastnímu muzicírování.

Jakou má žirovnická umělecká škola naplněnost? Plánujete do budoucna otevřít také nějaký nový obor?

Základní umělecká škola v Žirovnici má kapacitu zcela naplněnou jak v hudebním, tak i ve výtvarném oboru. Náš zřizovatel, kterým je město Žirovnice, již několikrát žádal ministerstvo školství o povolení rozšíření kapacity, ale zatím bezvýsledně. Chtěl bych věřit tomu, že náš stát časem najde dostatek finančních prostředků na rozvoj a vzdělávání dětí ve školách tohoto typu. Naše děti si to zcela určitě zaslouží.