Možnost nominovat strom s nejsilnějším příběhem mají milovníci přírody do 30. dubna.

Podat návrh může kdokoli, a to jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Dvanáct nejzajímavějších finalistů, kteří vzejdou z výběru poroty, bude soutěžit o titul Strom roku 2019 v letním online hlasování. Nejpopulárnější strom navíc postoupí do celoevropského kola.

Každoročně se v anketě sejde na padesát i více přihlášek, celkový počet soutěžících je za historii ankety bezmála 1400. „Nerozhoduje stáří stromu ani košatost jeho koruny či fotogeničnost. Porota hodnotí zejména historii a příběh stromu a jeho environmentální ale i společenský a historický význam pro dané místo a komunitu. Do ankety pak upřednostňujeme skupinové návrhy před návrhy jednotlivců. Získávání hlasů pro finalisty je náročné, a pokud za stromem stojí silná základna místních, je to pro nás signál, že strom si v často tvrdé konkurenci dobře povede,“ poradila soutěžícím koordinátorka ankety Andrea Krůpová z nadace Partnerství.

Zájemci, kteří se pro nominaci určitého stromu rozhodnou, musí o svém favoritovi znát několik základních údajů. „Vedle příběhu stromu je nutné znát i jeho druh, lokalitu, kde roste, přibližné stáří a obvod kmene ve výšce 130 centimetrů,“ doplnila Andrea Krůpová.

Fotografie ze současnosti i minulosti a informace o možnostech spolupráce na sběru hlasů s dalšími lidmi a organizacemi šance přihlášky také významně navýší.

Celostátní anketa, kterou chce nadace Partnerství vyzdvihnout a podpořit aktivní lidi v péči o přírodní dědictví, bude na významné stromy upozorňovat celý rok. Hlasování v anketě bude spuštěno 17. června a potrvá až do 25. září. Kdo nejvíce zaujal veřejnost v hlasování, zveřejní nadace Partnerství v rámci slavnostního vyhlášení 10. října.

Zmíněná lípa svobody na náměstí Československé armády v Kamenici nad Lipou, která se probojovala mezi dvanáctku finalistek loňské celostátní ankety Strom roku jako jediná z Vysočiny, obsadila nakonec osmé místo. Právě v loňském roce bojovaly o podporu veřejnosti výhradně takzvané Stromy svobody, které upomínali na důležité milníky samostatného Československa.