1) Je něco, co bylo před rokem 1989 lepšího a jistějšího? 2) Co je největší výhodou období po roce 1989?

František Pinkas

starosta Lukavce, 47 let

1. Patřím ke generaci, která v minulém režimu prožila téměř čtvrt století. Co bylo lepšího a jistějšího? Upřímně – nevím. Z tehdy mladického vnímání si vybavuji poloprázdné regály, podpultovky a dlouhé fronty před obchody, když mělo přijít zboží. Člověk nemohl nahlas říci svůj názor, pokud nebyl shodný s názorem strany a vlády. Chyběla motivace, snaha něco měnit, vyplácelo se nevyčnívat z řady. Lidé měli více času pro sebe a své blízké, uměli se semknout, nezištně poradit a pomoct.

2. Za největší výhodu současného režimu považuji jednoznačně svobodu a s tím spojené možnosti vyjadřovat se, cestovat, podnikat, rozhodovat se. Svoboda však musí být nerozlučně spojena s morálkou. K naší škodě je, že někteří tento pojem považují za přežitek a hledí hlavně na svůj prospěch, na své momentální uspokojování, bez ohledu na společnost jako celek, ve kterém žijí a chtějí žít.

Marcela Kubíčková

49 let, ředitelka humpoleckého infocentra

Neshledávám nic, co by bylo lepšího před rokem 1989. Už jsme si na to zvykli a neuvědomujeme si, jak bylo tehdy manipulováno s myšlenkou a informací. Dnes máme k informacím svobodný přístup a také se můžeme svobodně vyjadřovat. Za samozřejmost už pokládáme i možnost svobodně cestovat, kterou jsme v minulém režimu neměli.

Jan Mlčák

55 let, ředitel pelhřimovské nemocnice

Nepreferuji návrat ke starým časům. Po devětaosmdesátém roce nastal nepochybně rozvoj zdravotnictví. O stavu před revolucí nechvalně vypovídá například to, že pro dialyzované pacienty existovala v republice jen tři pracoviště. Dostupné byly tehdy léky jen ze socialistického sektoru. Po roce 1989 se zlepšila dostupnost péče, léčiv i přístrojů.