O problémech s lékaři ví své i Martina Čechová z Jihlavy. „Je to již pár let, co jsem vyřešila skoro všechny lékaře tím, že jezdíme do jiného města. Jiná možnost nebyla. Zubaře tak máme v Třebíči, dětského lékaře v Havlíčkově Brodě a tak dále,“ konstatovala. Podobných případů jsou na Vysočině spousty. Zatímco dojíždět k zubaři nebývá problém, cestovat s nemocným dítětem desítky kilometrů je pro rodiče často velkou komplikací.

Situaci se věnuje také advokát a pověřenec pro ochranu osobních údajů Luboš Kliment. Podle něj je situace neveselá. „Co vím, tak k náhradě odcházejících dětských lékařů došlo pouze v Polné a jedna ordinace se otevírala v Jihlavě, což je zoufale málo a ani to nepokrývá odchody do důchodu,“ konstatoval advokát.

Nových ordinací se dočkají pacienti ve Žďáře nad Sázavou, Hrotovicích a Přibyslavi.
Zubaři i dětští lékaři otevřou na Vysočině nové ordinace

Otevírání ambulancí v rámci nemocnic považuje Kliment pouze za dočasné řešení. „Oproti dětskému lékaři, který zná celou rodinu a její anamnézu, je to zcela jiné poskytování služeb z pohledu pacientů. Nicméně rodiče s nemocnými dětmi jsou za to rádi, protože jinak by museli jezdit kdoví kam,“ usoudil Kliment.

Situace v oblasti pediatrické péče se v Jihlavě nelepší, jak potvrdil Deníku primář dětského oddělení v jihlavské nemocnici Martin Zimen. „Další praktický lékař pro děti a dorost bez náhrady na Jihlavsku sice neskončil, ale zbylé ambulance jsou kapacitně přeplněné, na Kraji Vysočina jsou pořád neudané karty pacientů, kteří nemají registrujícího pediatra,“ konstatoval primář s tím, že nové pacienty přestávají přijímat i ambulance z Humpolecka, Pelhřimovska a Havlíčkobrodska.

- z okresních měst se snaží získat více pediatrů Jihlava a Třebíč, příliš se to nedaří

- v Havlíčkově Brodě a Žďáru nad Sázavou jsou, co se aktuálního počtu dětských lékařů týká, spokojení

- VZP považuje na problematické oblasti Náměšť nad Oslavou, Moravské Budějovice a Telč, potenciálním lékařům tam nabízí statisícové bonusy

Početná skupina pediatrů je přitom v důchodovém věku, připomněl Zimen. Podle něj je velkém problémem také obsadit dětskou lékařskou pohotovost. „Na ní je extrémní nárůst počtu dětských pacientů, zároveň je ale ve velké míře zneužívaná neakutními případy. Za celý rok 2022 bylo pět tisíc ošetřených, za první pololetí letos čtyři tisíce,“ překvapil Martin Zimen konkrétními čísly.

Jihlavský magistrát se přitom snaží lákat lékaře, aby do města přišli. Nabízí jim bydlení, ordinaci a případně i individuální příspěvek na vybavení ordinace. „Zatím jsme příspěvek poskytli jedné dětské lékařce, ale čas od času se na pobídky města informují i další lékaři,“ odpověděl mluvčí radnice Radovan Daněk na dotaz, jak tato motivace funguje.

Dva miliony korun, kdy je polovina této částky z městské kasy, tři sta tisíc z hejtmanství a sedm set tisíc od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), pak nabízí příchozím lékařům v Třebíči. Podařilo se tak zatím zajistit dvě ordinace, jednu pro dospělé a druhou pro děti.

Ilustrační foto.
Lékaři z Brodu nepoznali prasklou lebku u pacienta. Soud je zprostil viny

Dětského lékaře nemají několik let ani třítisícová Luka nad Jihlavou. Aktuálně v městysi není ani ordinace, z té se totiž stala třída školky. „Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby měl někdo zájem v Lukách působit a řešíme, kde prostory poskytnout,“ ujistil starosta Martin Dvořák. Jako prioritu nyní má vyřešit prostory pro školku, který již kapacitně nestačí, pak se bude věnovat prostoru pro případné zájemce z řad lékařů.

Situaci se snaží řešit i Kraj Vysočina, iniciativa by ale měla být zejména v režii VZP. „V případě, že se některý z pojištěnců na VZP obrátí, řeší pojišťovna situaci aktivně všemi dostupnými cestami. VZP se každým jednotlivým požadavkem individuálně zabývá,“ ujistila Deník mluvčí Viktorie Plívová s tím, že letos se na pojišťovnu obrátili zákonní zástupci 136 dětí s požadavkem na zajištění registrace u praktického lékaře pro děti a dorost. „Ve všech případech byl lékař zajištěn,“ dodala.

Lékař. Ilustrační foto.
Sháňka po lékařích na Vysočině: Pelhřimov upravil ordinaci za více než milion

VZP také letos v lednu zavedla bonusy pro lékaře v oblastech, kde jich je nedostatek. Může jít až o statisíce korun. „V rámci Kraje Vysočina se jedná aktuálně o oblast Náměště nad Oslavou, Moravských Budějovic a Telče,“ přiblížila Plívová. Fungují také pracovní skupiny a pojišťovna jedná s lékaři. S těmi dětskými o možnosti navýšení kapacit a s těmi pro dospělé o možnosti převzít si patnáctileté pacienty do své péče.

S nemocnicemi pak vede VZP dialog o možném otevření pediatrických ordinací. „První takové ordinace v rámci Kraje Vysočina se podařilo VZP vyjednat a nasmlouvat v Nemocnici Havlíčkův Brod od 1. června a v Nemocnici Pelhřimov od 1. září letošního roku,“ zmínila Plívová.