„Určitě to vliv mělo. Možná k úspěchu přispěla i reklama na toto hnutí, která byla vyvěšena na balících slámy hned u hlavní silnice od Pelhřimova. Jinak naše obec byla odjakživa pravicová, jenom se tentokrát hlasy přelily do jiné strany," sdělil starosta s tím, že je hrdý, jak lidé v „jeho" obci volili. „Vláda nesplnila, co slíbila, tím pádem dali lidé hlasy logicky jiné straně," dodal starosta Pavel Kopecký. Druhá v Rynárci skončila s 18,56 procenty ČSSD a třetí byla TOP 09 s 13,35 procenty.
Volby si v Rynárci nenechalo ujít 70,59 procent voličů. „S účastí jsem spokojený. Sice nebyla jako u komunálních voleb, kdy se pohybuje až okolo 90 procent, ale i tak je to dobré," uzavřel Pavel Kopecký.
S převahou dali nejvíc hlasů Babišovu hnutí i voliči v sousedním Vokově. ANO 2011 tam dokonce získalo 33,78 procenta.
„Odjakživa jsme byli pravicová obec. Vláda naše obyvatele zřejmě zklamala, tak vyhrálo hnutí ANO. Lidé chtějí změnu," řekl starosta František Straka. To, zda místní voliče mohly ovlivnit poutače hnutí ANO, které byly právě u Vokova, starosta nevyloučil. „Jakákoliv reklama hraje roli, ať pozitivní, nebo negativní," dodal starosta, který si pochvaloval volební účast v obci. „Účast 72,82 procenta je dobrá, i když pamatuji i stoprocentní účast, ale to bylo v 90. letech," zavzpomínal František Straka.
ANO 2011 vyhrálo i v dalších obcích v okolí – v Zajíčkově, Libkově Vodě či Mezné.
To jsou nejen obce, odkud zřejmě do Rynagra jezdí řada zaměstnanců, ale také tradiční bašty pravice. K těm patří i Ježov, kde v minulých volbách drtivě zvítězila ODS s TOP 09 a kde nyní Babiš vyhrál s rekordními 42,8 procenty. Babiš byl první i v Kámeni, Černově, Hořicích, Sedlici, Svépravicích či Bořetíně.