Vysazené ryby mají zabránit výskytu cerkárií, jež plavce potrápily loni v létě. Tehdy totiž vývojové stadium motolic způsobilo vyrážku zhruba u deseti lidí, kteří se předtím v kamenické nádrži koupali. „Koupaliště zarostlo vodním morem, a tak se zde začalo dařit plžům, kteří cerkárie přenáší," vysvět-lil už dříve Petr Hrouzek z od-boru výstavby a životního prostředí kamenické radnice.

Město proto přikročilo 
k prevenci. Koupaliště bylo vypuštěno, přes zimu se nechalo vymrznout a se začátkem dubna do něj rybáři nasadili amury a líny. Kolem šedesáti amurů se pustí do likvidace rostlin v nádrži a líni si zase pochutnají na vodních plžích. Platí totiž: žádné ryby – více rostlin, mnoho rostlin – více plžů, hodně plžů – větší riziko výskytu cerkárií.

Výskyt cerkárií v kamenic-kém koupališti potvrdili odborníci z parazitologického ústavu loni na podzim, i když u plžů tehdy žádné cerkárie nenašli. „Průběh roku byl takový, že plži, kteří vývojové stadium motolic přenášeli, už uhynuli, a po nich nastoupila nová generace. Odborníci potvrdili, že podmínky skutečně cerkáriím nahrávaly," zdůvodnil Hrouzek.

Problémy s cerkáriemi se 
v Kamenici projevily během loňských tropických dní. Jejich výskytu kromě rostlin
a přemnožení plžů nahrával 
i fakt, že koupaliště bylo odbahněno, a tak se dno provzdušnilo a voda zůstala čirá. Vedle toho se město rozhodlo, že vyslyší přání lidí a do vody v přírodním koupališti nevysadí žádné ryby.

Dospělé motolice žijí v tělech vodních ptáků. Jejich vajíčka se dostávají s ptačím trusem do vody, kde hledají plže, v nichž pokračují ve svém vývoji. Už jako cerkárie se uvolní zpět do vody a vývoj dokončují opět v tělech vodních ptáků. Lidem způsobují nepříjemnou dermatitidu.