Je to ale pro ně také den, kdy pro ně začíná nejistota, nové problémy, nová setkání a nové situace.

Prezidentská amnestie se dotkla i vězňů z Pelhřimovska. Ti se nyní vracejí k rodinám. A právě jim nabízí pomocnou ruku Oblastní charita v Pelhřimově prostřednictvím loni spuštěné služby Al Paso. Po novoročním vyhlášení amnestie se na charitu už obrátil první amnestovaný.

„Muž se do vězení dostal v létě, takže měl na sobě jen sandály, tričko a vypůjčenou mikinu. Poskytli jsme mu oblečení. Vzhledem k tomu, že byl propuštěný o půlnoci, tak se vydal na kávu do nějakého nonstopu, což ještě vyřešil dobře," popsala setkání sociální pracovnice projektu Al Paso, u které z bezpečnostních důvodů redakce nemůže uvést jméno a příjmení.

Ta dodala, že muž dostal informace o projektu Al Paso, ale to, jak se k němu postaví, nebo jestli charitu vyhledá opakovaně, záleží už jenom na něm.

„Myslím si, že v průběhu amnestie není sociální situace lidí dobře ošetřena, protože oni vlastně ze dne na den ztratili půdu pod nohama. Je to pro ně strašně fajn, že jsou propuštěni na svobodu, ale na druhou stranu se nedivím tomu, že mnoho z nich to nezvládá, protože i oni si potřebují připravit zázemí a hlavně se se vším srovnat psychicky," zdůraznila pracovnice.

S vězni si dopisují

Pracovníci projektu Al Paso hledali různé cesty, jak nabídnout pomoc lidem, kteří jsou ve výkonu trestu. Na začátku proto oslovili sociální kurátory v Pelhřimově, Humpolci a Pacově. Jejich prostřednictvím pak vězňům nabízeli písemný kontakt. „Nejlépe ale lidé zareagovali na besedy ve věznicích. My jsme byli například ve Světlé nad Sázavou a ve Znojmě. Představovali jsme tam projekt a osobně jim nabízeli pomoc," zavzpomínala sociální pracovnice projektu.

Pro lidi za mřížemi je totiž hodně důležité udržovat kontakt s někým takzvaně z venku. Někteří mají svoje rodiny, ale najdou se i tací, kteří jsou na všechno sami. „Zdá se mi, že píší rádi a že je pro ně důležité, že tu někoho mají. Když vyjdou ven, tak se situace malinko změní, protože mají najednou více podnětů, musejí řešit zaměstnání či bydlení," poukázala pracovnice.

Samostatnou kapitolou je to, že mnoho lidí, kteří přicházejí z vězení, má dluhy, které jsou už leckdy ve stádiu exekuce.

„Je důležité, aby si všichni uvědomili, že exekuce za nimi přijde tam, kam se vrátí. Kontaktovat nás může každý. Pomoc nabízíme nejen pro lidi, kteří za sebou mají výkon trestu, ale i pro jejich rodiny," dodala sociální pracovnice.

V rámci amnestie do terénu na Pelhřimovsku vyšly i policejní hlídky. Podle tiskové mluvčí krajských policistů, Dany Čírtkové, zatím k žádnému trestnému činu, který by spáchali právě propuštění vězni, nedošlo. „Hlídky jsme posílili napříč krajem. Monitorujeme restaurace, bary, nádraží, ale i chatové oblasti," řekla mluvčí.

Využití služby Al Paso v roce 2012

Besedy ve věznicích.......2

Ambulantně.................3

Rodinní příslušníci.........2

Dopisování..................7

⋌Zdroj:Oblastní charita Pelhřimov