Vrtulníky letěly z Budapešti a podle údajů na stránce globe.adsbexchange.com měly namířeno na americkou základnu Illesheim v Německu. Do prostoru Vysočiny vstoupily před jedenáctou hodinou dopolední u Náměště nad Oslavou, přesně v jedenáct je mohli lidé vidět nad Třebíčí a hranice regionu opustily před půl dvanáctou jižně od Kamenice nad Lipou.

Nejednalo se přitom o první přelet – stejné helikoptéry přes Vysočinu letěly už minulý týden. „Jejich hlavní rolí je přesun skupin vojáků, dělostřelectva a doplňování zásob na bojišti. Mají širokou nakládací rampu v zadní části trupu a tři vnější nákladní háky. Stroje se poprvé účastnily bojů ve vietnamské válce roku 1966,“ píše se o vrtulnících Chinook na wikipedii s tím, že poslední moderní verze pochází z roku 2006, přičemž by měla sloužit do roku 2030.

Vrtulník z náměšťské letecké základny na cvičení Alien Tiger v Řecku.
Tygří letka z Náměště vycenila zuby při cvičení v Řecku, podívejte se

S těmito vrtulníky trénovali spolupráci i vojáci z náměšťské letecké základny během předloňského cvičení v Řecku. „Naše posádky plnily široké spektrum úkolů. Jednalo se například o úkoly blízké vzdušné podpory, kde ve spolupráci s řeckými a americkými předsunutými leteckými návodčími působily proti vytipovaným pozemním cílům. Naše vrtulníky také přepravovaly vojáky speciálních jednotek, operovaly s domácími vrtulníky AH-64 Apache a CH-47 Chinook a procvičovaly taktiku proti vzdušnému napadení od protivníka, které představovaly stíhací letouny,“ sdělil tehdy velitel 221. vrtulníkové letky podplukovník Miroslav Šajban.

Délka vrtulníku činí přes třicet metrů, maximální vzletová hmotnost je přes dvaadvacet tun. Pojme až pětapadesát vojáků anebo více než dvanáct tun nákladu.