Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Alej u Houserovky: dilema s kácením

Houserovka – V šestém díle nastiňujeme problém, který se týká více silnic okresu: vozovka zúžená řadou stromů.

8.2.2013
SDÍLEJ:

Když ze zatáčky na konci vyjede širší vůz, který nemůže zajet až ke kořenům, má protijedoucí řidič co dělat, aby se vyhnul.. Foto: Deník/Jan Mazanec

U jednostranné aleje před Houserovkou směrem od Rynárce jde hlvně o to, že tato spojnice Pelhřimova a Počátek je velmi frekventovaná. A navíc tudy často přechází zvěř.

Důvody havárií jsou logické: 1) auta se tu těžko vyhnou, 2) se změnou mikroklima pod mohutnými duby hrozí riziko smyku na ledu či na listí a 3) kořeny stromů zvedají asfalt. Předjíždění je skoro nemožné.

„Náklaďák s autobusem se tu zvlášť v zimě hůř vyhnou," říká předseda osadního výboru v Houserovce Miroslav Švarc s tím, že u stromů se sice občas frézují kořeny, ale je to vždy jen dočasné opatření.

Podle něj by velký efekt neměly ani odrazky ani snížení rychlosti. „Nejsem přítelem kácení stromů. Ale tady bohužel asi není jiná možnost, než je vykácet nebo aspoň prokácet tak, aby se tu větší vozidla lépe vyhnula," zvažuje Miroslav Švarc. Takové „zálivy" na vyhýbání jsou mj. v oboustranných alejích z Pelhřimova na Vlásenici, z Počátek na Polesí nebo v okolí Ctiboře.

Stromy jsou věcí silničářů, kteří upozorňují, že na okrese jsou i užší silnice uprostřed stromořadí, ale tato je z kategorie III. třídy asi nejfrekventovanější. Do kácení se jim moc nechce, po předchozích zkušenostech se bojí kritiky veřejnosti včetně ochránců přírody. „Je to těžké rozhodování. Prokácení jen několika stromů, které nejsou uschlé, moc nevyřeší. A instalace svodidel, která musí být v určité vzdálenosti od stromů, by silnici ještě víc zúžilo," říká vedoucí technicko-správního oddělení pelhřimovských silničářů Radoslav Kovář.

Policie zde už v roce 2009 navrhovala opatření ve smyslu vykácení samostatně stojících stromů zasahujících do vozovky a také omezení rychlosti. Některé stojící stromy již byly pokáceny, ale podle policistů se to setkalo s velmi nepříznivým ohlasem ze strany veřejnosti i orgánů majících na starosti životní prostředí.

„V obdobných případech se osvědčuje zvýraznění kmenů stromů bílou barvou," vysvětluje vedoucí pelhřimovského dopravního inspektorátu Rostislav Sůva. Snížení rychlosti nepovažuje za příliš efektivní už proto, že by se tu těžko hlídalo její dodržování.

Další krizové místo pro větší vozidla a chodce je i přímo v Houserovce. Ostrá zatáčka tu vede mezi domy, a když je zrcadlo zamlžené, musí řidič většího vozu jet pomalu. Omezení rychlosti by ale ani tady podle zmíněného předsedy osadního výboru nepomohlo.

Výběr z nehod
4. července 2012 – Řidič Octavie jel večer od Rynárce a do dráhy mu vběhl srnec, kterého usmrtil. Ke zranění osob nedošlo.
27. září 2012 – Řidička Renaultu jela od Rynárce, v levotočivé zatáčce najela na nezpevněnou krajnici, vyjela ze silnice a narazila do stromu. Došlo ke zranění řidičky a spolujezdce.
2. října 2012 – Řidič autobusu jel od Houserovky a předjížděl traktor a přitom zachytil bokem o strom vlevo. Bez zranění.
28. října 2012 – Řidič Peugeotu jel od Rynárce a v levotočivé zatáčce dostal smyk a čelně narazil do stromu. Bez zranění.

Autor: Jan Mazanec

8.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Bohdalíně na Pelhřimovsku.
5

Bohdalín: Na volby přišel bez občanky

Volby v okrsku číslo 10 v Pelhřimově.
4

Ve velkém okrsku odhadovali slušnou volební účast

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Kamenice nad Lipou – K volbám se v pátek, jako spousta dalších lidí nejen z Vysočiny, vydala i Kateřina Ješetová z Kamenice nad Lipou.

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

Častonín – Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století a v současné době se na farmě podílí takřka celá rodina.

U malých voličů z Olešné vyhrály ovocné knedlíky

Olešná – Předtím, než se ve volební místnosti v Olešné usadila oficiální volební komise, za plentu a k urně se opět vrhli tamní školáci. Děti z prvního stupně základní školy letos volily své neoblíbenější jídlo.

Do Putimova zašli volit dva Markové Šalandové

Putimov – Zajímavá dvojice s voličskými průkazy zavítala do volební místnosti v Putimově u Pelhřimova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení