Třináctý ročník ankety Alej roku pořádá společnost Arnika, která se tak snaží zvýšit zájem lidí o aleje a stromořadí a šířit povědomí o jejich významu v české krajině. Hlasovat mohou zájemci od čtvrtka 2. listopadu na webových stránkách Alej roku. „Za Kraj Vysočina jsou nominované tři aleje, a to Alej Lipky v Telči, Dubová alej v Třešti, Alej u obce Kaliště,“ vyjmenoval mluvčí Arniky Luboš Pavlovič.

Dubová alej, která lemuje cestu z Třeště, je dlouhá 1,5 kilometru a roste v ní 179 dubů starých asi 200 let. Alej Lipky v Telči vysázená v 18. století je velmi oblíbeným cílem pro sportovce a výletníky, má délku 1,4 kilometru a lidé na ní napočítají téměř čtyři stovky stromů. Krásnou březovou alej mohou lidé vidět podél silnice u obce Kaliště na Pelhřimovsku.

Výlov v Červené Řečici.
VIDEO: Obří amur zaujal děti nejvíce. Podívejte se na výlov v Červené Řečici

K hlasování vyzvala veřejnost také koordinátorka ankety Denisa Hronová. „Můžete vybírat z třiaosmdesáti nominovaných alejí a každá je jiná. Prohlídněte si je, třeba tam najdete stromořadí ze svého okolí nebo se začtete do příběhu z druhého konce České republiky. Svým hlasem také můžete pomoci lidem s propagací aleje, které hrozí zánik,” komentovala Hronová.

Hlasování do ankety končí 25. ledna příštího roku. „Výsledky, jednu celorepublikovou vítězku a vítězku v každém kraji, vyhlásí Arnika na začátku února 2024,“ doplnil mluvčí Arniky.

Lipová alej v Telči.
Krásná nebo s příběhem. Víte o takové aleji na Vysočině? Přihlaste ji do ankety