Neděle - 17.30 - Sněžení na většině míst okresu ustalo. Stále ale trvá varování před tvorbou námrazy, a to zejména ve večerních a nočních hodinách.

Všechny silnice okresu jsou prohrnuty nebo ošetřeny chemicky. Na komunikacích druhých a třetích tříd se drží ujetý sníh, ale jsou s opatrností sjízdné.

13.00 - Mezi Ondřejovem a Myslotínem stojí porouchané vozidlo. Pravý jízdní pruh bude neprůjezdný přibližně do půl druhé odpoledne. Na místě leží na vozovce uježděný sníh, úsek je sjízdný se zvýšenou opatrností.

Dopravní nehoda se nevyhnula ani dálnici D1. Mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, na 103 kilometru ve směru na Prahu krátce po poledni havaroval řidič osobního vozidla. V tuto chvíli už jsou následky karambolu odstraněny a provoz je obnoven.

9:14 - Příchod skutečné zimy komplikuje život řidičům. Namrzající silnice, sníh a velmi silný vítr, který panuje například v oblasti Hornocerekvicka a Počátecka, nebo dálnice D1 od Humpolce až po Velkou Bíteš mají za následky řadu nepříjemných komplikací.

Neděle - 8:07 -"Veškeré komunikace na Pelhřimovsku jsou průjezdné a které se smí solit tak mokré. Silnice druhých a třetích tříd jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Momentálně chumelí nad dálnicí a v oblasti Humpolecka," popsal ve stručnosti situaci Milan Špejtar, operační důstojník Krajské správy a údržby silnic v Jihlavě. Proměnlivá oblačnost, místy sněhové přeháňky. Teploty se pohybují okolo -5/-1 st. C. Západní vítr fouká o rychlosti 35 km/h, v nárazech 61 km/h.

Nejvíce sněhu momentálně leží na vrcholcích Krkonoš, kde je hlášeno až 60 cm sněhu. Půl metru leží na Medvědíně, o deset čísel méně mají v Herlíkovicích, 40 cm leží také na sjezdovkách Jánských lázní. V Jizerkách je nejvíce 30 cm v Desné - Černé Říčce. V Jeseníkách leží 30 čísel prašanu jen na Pradědu. Šumava je na tom hůře, ale podmínky postačí běžkařům, čtvrt metru prašanu je zejména kolem Špičáku. Krušnohorský Klínovec hlásí dnes ráno pouze 20 cm, ale vzhledem k nízkým teplotám, které slibují celodenní hluboký mráz kolem -6°C, budou vlekaři jistě uměle zasněžovat. Situaci na kopcích a sjezdovkách na Pelhřimovsku budeme monitorovat.

Počasí v Počátkách

7:35 -Pelhřimovsko bylo po celou sobotu téměř bez nehod. Hasiči likvidovali pouze dvě. První se stala po sedmé hodině ranní, kdy osobní vozidlo vlivem počasí skončilo na střeše. Při nehodě byli zraněné dvě osoby.

Druhá nehoda se stala v Olešné, kde vozidlo okolo desáté hodiny dopolední dostalo smyk a zůstalo viset z mostku dolů. Hasiči za pomoci vyprošťovací techniky pomohli auto dát zpět na silnici.

Řidiči silně podceňují stav komunikací a jezdí mnohdy riskantním způsobem. Často bez hlavě předjíždějí na zledovaťelém a zasněženém povrchu a to i za předpokladu, že ohrožují jiné účastníky silničního provozu.

V nedělních brzkých raních hodinách bylo třeba asistence hasičů na dálnici D1 ve směru na Brno na 131.kilometru. Stala se zde dopravní nehoda nákladní soupravy, která sjela do příkopu a částečně zasahovala na krajnici, oba jízdní pruhy zůstaly volně průjezdné .

Ve směru na Prahu došlo po šesté hodině ranní ke komplikacím na 160.kilometru, levý jízdní pruh musel být uzavřen, Na místě bylo osobní auto převrácené na střechu.

Na Havlíčkobrodsku zůstal před půlnocí automobil v lese na boku v příkopu mezi obcí Štoky a Pozovicemi.

Na Jihlavsku byla pozdě večer hlášená nehoda mezi Hodicemi a Telčí, v lesním úseku ve směru na Telč před odbočkou na Třeštice havaroval osobní automobil.

Na dálnici i silnicích kraje se může tvořit náledí i sněhové jazyky, silnice jsou průjezdné se zvýšenou opatrností.

Sobotní dopravní nehody:

K největší dopravní nehodě došlo kolem dvanácté hodiny mezi 157. a 155. kilometrem dálnice D1 ve směru na Prahu. Do kolize v tomto směru bylo zapojeno čtrnáct aut a pět náklaďáků. Tři lidé při nehodě byli lehce zranění.

Ve směru na Brno se zase dopoledne srazilo osobní auto s náklaďákem. Osobní auto po srážce shořelo. Dálnice byla půl hodiny v tomto směru neprůjezdná.

Dopoledne byla na hlavním tahu z Jihlavy na Znojmo hlášena nehoda u Dlouhé Brtnice, osobní vůz narazil do stromu, kamiony zase uvízly mezi Telčí a Starou Říší.

Na dálnici D1 ve směru na Prahu, na 125. kilometru dopravní nehoda, místo je s opatrností průjezdné.

Také ve směru na Brno se stala kolize, na 112.kilometru dálnice D1 měla za následek neprůjezdnou zpevněnou krajnici.

Na 130. kilometru ve směru na Prahu ráno havaroval osobní vůz, na 129.kilometru havaroval další osobák pro změnu v opačném směru.

Po šesté hodině ranní se také mezi Novými Domky a Velkým Beranovem ve směru od Jihlavy udála nehoda dvou osobních aut, provoz byl policií řízen kyvadlově.

V sobotních ranních hodinách byla v krajském městě je hlášena nehoda v ulici Znojemské, hasiči na místě museli likvidovat unikající olej.

19.00 - Úsek dálnice u Humpolce se po celou sobotu obešel bez problémů. O pár kilometrů dál ale bouralo dokonce 15 automobilů najednou. Na hranici Vysočiny a Jihomoravského kraje, na 156 kilometru, byla dálnice na několik hodin zablokovaná.

V tuto chvíli už je provoz na dálnici obnoven v obou směrech. Silnice prvních a druhých tříd jsou na Pelhřimovsku sjízdné se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření, nebo prohrnuty. Místy ale musejejí řidiči počítat se zbytky uježděného sněhu na vozovce. Teploty ale začaly klesat hluboko pod nulu. Tvoří se náledí.

12.43 - Náledí, sníh a silný vítr komplikují dopravu na Pelhřimovsku. V sobotu dopoledne byla nejhorší situace na Počátecku a Hornocerekvicku, kde v průběhu noci a sobotního dopoledne napadlo několik centimetrů nového sněhu.

Řidiči musejí s "bílou mlhou" počítat i při jízdě do Kamenice nad Lipou.

"Všechny vozy jsou nasazeny do terénu. Prohrnuje se už více než 24 hodin. Silnice se daří udržovat sjízdné. Řidiči ale musí jezdit s opatrností. Vzhledem k tomu, že vánice přicházejí ve vlnách, může se stát, že některé úseky jsou prohrnovány se zpožděním," popsal v sobotu po poledni krajský dispečer Miroslav Olšan.

Náledí mohou motoriské očekávat i u Humpolce. Dálnice D1 ovšem zůstává s opatrností sjízdná. Je prohrnutá a po chemickém ošetření zůstává mokrá.

Dopravní nehody se Pelhřimovsku prozatím vyhýbají. Nejhorší situace je ale na Havlíčkobrodsku. Stalo se tam už 16 dopravních nehod, při kterých bylo deset lidí zraněno. Na celé Vysočina pak hasiči zahahovali ve 34 případech. Pomáhali odstraňovat i spadlé stromy.

Až do neděle se budou tvořit sněhové jazyky a závěje a kvůli teplotám kolem nuly i náledí.