V Humpolci Horní náměstí tradičně oživí pěvecký soubor Čech a Lech. „Kromě něj se mohou návštěvníci těšit na koncert pěveckého souboru Ten Sing Pelhřimov, který je součástí adventního programu Svařenejch saní. Jako každý rok je na Horním náměstí, kde se Česko zpívá koledy odehrává, umístěn stánek Svařený sáně, který vede pan Milan Vaněček,“ uvedla produkční kulturních akcí v Humpolci Sandra Povolná.

V letošním roce bude stánek Svařený sáně úplně nový, v něm se budou už tradičně prodávat nápoje do hrnečku od Ježíška. „Nabídka se rozšířila a kromě svařeného vína zde návštěvníci najdou punč několika příchutí. Pro děti je nachystané horké jablko a hruška, horká čokoláda a dětský punč. Kromě občerstvení, tvoří pan Vaněček už zmíněný adventní hudební program, který několik dní v týdnu oživí náměstí,“ dodala Povolná.

Celníci zabavili na Vysočině stovky litrů alkoholu, hašiš i pašovanou naftu. Foto: poskytla Celní správa
Hašiš, alkohol a nelegální pracovníci. Celníci na Vysočině měli perný den

Akce je podle Humpoleckých krásným zpříjemněním pracovního týdne. „Na Česko zpívá koledy se těšíme každý rok, pro mě i manžela je to příjemné zpestření pracovního týdne a našim dětem to usnadní čekání na Vánoce," uvedla mladá matka Kristýna Homolová.

Pěvecký sbor Čech a Lech je nejstarším kulturním spolkem v Humpolci. „Založili jej vlastenečtí nadšenci a milovníci zpěvu 31. srpna 1862. A to už je pěkná historie. Byla doba, kdy členů sboru bylo padesát, ale také pouhých devět. Dnes má sbor osmadvacet zpěváků. Zajímavostí je u nás věkové složení. Potkávají se tady totiž školáci s dámami, které jsou už déle na zaslouženém důchodovém odpočinku,“ uvedla vedoucí sboru Drahomíra Bendlová.

Skupina Krampus Vodňany jezdí v maskách bavit lidi nejen po celé republice.
Tipy na Krampus akce. V Počátkách se čerti slétnou kolem rozsvíceného stromku

Pro sbor Čech a Lech je typický velmi rozmanitý repertoár. „Zpíváme duchovní skladby, lidové a národní písně i písně z muzikálů a filmů. Právě zkoušíme na Vánoce a náš sbor můžete slyšet na zahájení adventu 2. prosince od dvou hodin odpoledne v Synagoze, a také na našem tradičním Vánočním koncertě 26. prosince od pěti hodin odpoledne v Tolerančním kostelíku na Zichpili.“ uvedla vedoucí sboru.

Další obcí, která se do akce Česko zpívá koledy připojí, jsou Koberovice. Na návsi u kapličky od půl páté podvečer vystoupí dětský pěvecký sbor a taneční kroužek Skřivánek. Od pěti hodin se návštěvníci můžou těšit na žesťové kvinteto Brass Quintet a jejich vánoční písně. S úderem šesté hodiny večerní se uskuteční společný zpěv v rámci akce Česko zpívá koledy. Od čtvrt na sedm se o hudbu postará místní kapela Hitstar. Spolu s akcí se uskuteční i prodej vánočních dekorací a jmelí.

LIDÉ SE MOHOU STÁLE PŘIHLÁSIT

Kromě Humpolce a Koberovic si zájemci z Pelhřimovska mohou přijít zazpívat i v Želivě, Kamenici nad Lipou, Bolechově nebo Kejžlicích. Na webových stránkách www.ceskozpivakoledy.cz lidé najdou interaktivní mapu se seznamem míst, kde se účastníci mohutného celorepublikového „sboru“ potkají. Ačkoli se jejich počet už v polovině listopadu přiblížil k číslu dvě stě, zájemci stále mají možnost vyplnit jednoduchý formulář a přihlásit další místo v okolí svého bydliště.

Mohutný chór letos zazpívá druhou prosincovou středu opět šest vánočních koled a písní. Jedná se o skladby Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Rolničky a Veselé Vánoce. Kompletní texty těchto koled lidé najdou na zmíněných webových stránkách, kde je ve formátu pdf ke stažení zpěvník. V den konání texty také vyjdou i ve všech regionálních vydáních Deníku.

ČESKO ZPÍVALO KOLEDY I VE SVĚTĚ

Nápad, kdy se lidé sejdou, aby si společně užili předvánoční čas bez shonu a front v obchodních centrech, ale naopak při milé příležitosti společného zpívání vánočních koled, se zrodil v západních Čechách před třinácti lety. Díky Deníku se rozšířil do celého Česka a stal se oblíbenou každoroční tradicí. Zpívá se i za hranicemi země. Každý rok se k ní připojují i krajané napříč celým světem. Zpívá se v Americe, Španělsku, Řecku či Turecku. „Nejdále se koledy rozezněly v hlavním městě Kataru,“ prozradila marketingová ředitelka Deníku Jitka Peroutková.

Seznam dosud přihlášených obcí na Pelhřimovsku:

Bolechov, u kapličky

Humpolec, na Horním náměstí

Kamenice nad Lipou, pod vánočním stromem na náměstí

Kejžlice, u vánočního stromku u kapličky

Koberovice

Želiv

Seznam letošních vybraných koled:

Nesem vám noviny

Narodil se Kristus Pán

Půjdem spolu do Betléma

Pásli ovce valaši

Rolničky

Veselé Vánoce