Návštěvníci znovu obnovených dožínek si mohli prohlédnout nejmodernější i historickou zemědělskou techniku, ochutnat první letošní burčák či pečenou klobásku, ale také zjistit, co měli ve stodolách naši dědové a jaké vybavení v kuchyních používali naše babičky.

Soubor lidových písní a tanců Trnávka z Pacova na pódiu připomněl, jaké dožínkové tradice se dříve dodržovaly. Nouze nebyla ani o živou hudbu. K poslechu zahrály dechové kapely Vysočinka a Božejáci.

Koňští fešáci

Na náměstí svou činnost představovaly také firmy z okresu, které mají co dočinění se zemědělstvím. „Podívejte. co se nám letos urodilo místo pšenice," lákal s úsměvem na miniaturní valník plný bonbonů u stánku zástupce Agropodniku Košetice.

Velký ohlas vzbudily i bezplatné projížďky kočáry. Klapot kopyt koňských fešáků lákal malé i velké, a kdo se nepovozil, ten si mohutné chladnokrevníky došel alespoň pohladit.

Na Agrární a potravinářský den si v sobotu odpoledne vyšli také Pelhřimovští Jakub a Matěj Vackovi společně s maminkou Radkou.

Kluci se samozřejmě ze všeho nejvíc těšili na přehlídku zemědělské techniky. „Nejlepší je ten velký kombajn. Taky máme nějaké doma, ale mnohem menší. Jsou to hračky," pochlubil se pětiletý Jakub.

„Já bych chtěl ten opravdový kombajn jednou i řídit," svěřil se se svým přáním jeho bratr, osmiletý Matěj. Kromě traktorů a kombajnů se kluci na pelhřimovských dožínkách těšili na kočáry tažené koňmi a také na zmrzlinu.