Trochu rozpačitější začátek programu zavinilo počasí. Jednak pršelo. A potom nebyla úplně typická zima, která příchod vánočních svátků evokuje přece jen lépe. Během několika desítek minut se ale prostor v centru města, kde se pacovský adventní program koná už řadu let, zaplnil docela solidně.

Déšť ustal, pravidelní návštěvníci navíc dobře věděli, že program v prostoru za kostelem, který se změnil na středověké tržiště i jeviště současně, bude teprve postupně gradovat.

Přitom už první vystoupení nebo pohádka, při níž skvělý kejklíř Hroch rychle vtáhl malé i větší přihlížející do akce, slibovaly, že odpoledne uteče rychle. „My jsme přišli jen na chvíli. Navštívili jsme charitní dobročinný bazar nahoře v zámecké kapli a teď čekali na syna, až skončí pohádka," přiblížil rodinný program na letošním pacovském Adventním odpoledni Vojta Kudrna.

Syn Vojta Kudrna mladší hrál nakonec v pohádce o drakovi vlastně jednu z hlavních rolí, což Vojtu Kudrnu staršího v žádném případě nepřekvapilo. „Ten se vůbec nestydí, se zapojením do takovéhoto programu nemá žádný problém," dodával otec čiperného klučiny.

Celé odpoledne neplánoval strávit na Adventním odpoledni ani pacovský farář Jaroslav Šmejkal, který úvodním slovem celý program v sousedství kostela a částečně i v jeho interiéru zahajoval. „Mám další povinnosti, v podvečer mě čeká mše v nedaleké Velké Chyšce, navíc jsem dneska vstával už krátce po čtvrté hodině, takže tato sobota bude pro mě docela pestrá," rozpovídal se pacovský duchovní.

Vzápětí připomněl, že podobný způsob trávení času při čekání na Vánoce existoval i v minulosti. „Já prožívám v Pacově druhý advent a tento způsob programu považuji za vydařený. Jsou tady ukázky tradičních řemesel, jiní nabízejí lákavé dobroty, nikde žádné laciné stánkařské věci. A výborným nápadem je  adventní bazárek v kapli, ten potěší návštěvníky a současně pomůže dobré věci," dodával farář Šmejkal.

Mezi řemeslníky posedmé nechyběla přadlena Pavlína Dobiášová z Mladé Vožice. „Pamatuji, že bylo tolik sněhu, že ho pořadatelé museli odhrnovat, abychom měli kde postavit stánky. Když je místo sněhem aspoň pocukrované, tak to celé působí vánočněji," vzpomenula Dobiášová.

Jaroslav Praveček ale za minulé roky vypozoroval, že lidi přijdou, i když třeba poprchává a je na půlku prosince nezvykle teplo, jak bylo i teď v sobotu. „Lidi se rádi schází, popovídají a tohle je skvělá příležitost pro taková setkání. Výborné místo na to popřát si hezké Vánoce i hodně zdraví," zdůraznil. Za zády mu vonělo pečené maso.

podál se chystala další vystoupení, na programu byl třeba středověký koncert skupiny BraAgas, ohňová show v podání Jezernických pánů i vystoupení pěveckého sboru Sluníčko.