Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Adéla, Anna, Jakub a Jan. Tato jména u rodičů vedla

Pelhřimov – Adéla, Anna, Jakub a Jan. Přesně tato jména zapisovali loni nejčastěji pelhřimovští úředníci do rodných listů dětí narozených v Pelhřimově.

14.2.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Písecký deník

Ve městě se v roce 2014 narodilo 570 dětí. Rodiče pro ně vybrali 81 různých chlapeckých jmen a 89 různých dívčích jmen. Žebříček dívčích jmen vedou Adéla a Anna, protože tato jména rodiče dali svým dětem shodně ve třinácti případech. Za nimi se umístila jména Kristýna (11), Eliška (10) a Viktorie (9).

„Tak jako v minulých letech jsou jména dávaná dětem narozeným v roce 2014 obdobná. U chlapců převažují biblická jména. U dívčích jmen je to už o něco pestřejší. Kromě tradičních biblických jmen, která jsou většinou původu hebrejského, jako například Anna, jsou také častá i jména původu germánského – Adéla, řeckého – Kristýna nebo latinského – Viktorie," přiblížil Petr Holkup, který je pověřen vedením oddělení správních činností Městského úřadu Pelhřimov.

Nejčastější chlapecká jména loňského roku jsou Jakub a Jan. Rodiče tato jména zvolili stejně ve dvaceti případech. Na dalších místech skončila opět totožně jména – Adam (12), Filip (12), Ondřej (12) a Tomáš (12). Při hledání správného jména pro dítě bývá pro některé rodiče důležitý jeho význam a původ, ale i třeba to, jak souzní s příjmením. Mnozí rodiče berou ohled i na to, aby svátek nebyl příliš blízko narozenin potomka.

Hledisek při výběru je mnoho, ale to nejdůležitější je, aby se líbilo rodičům a následně i dítěti. Dobré je proto řídit se svým rozumem, osobním vkusem a v neposlední řadě i pocity.

Josef a Marie už tolik v módě nejsou

Nicméně jedno je jasné – ze statistik totiž vyplývá, že rodiče v Pelhřimově jsou spíše konzervativní, rádi se drží tradic a ve výběru jmen až tolik nepodléhají aktuálním trendům.

„Určité „módní vlny" se dají v každé době vypozorovat. Například tolik populární jména pro první polovinu 20. století, Josef a Marie, nyní už tolik v módě nejsou. Dnes rodiče ovlivňují v rozhodování spíše jména oblíbených herců, zpěváků nebo jména filmových postav. Například po odvysílání pohádky Eliška ze mlejna obliba tohoto jména vzrostla," zavzpomínal Petr Holkup.

Petr Holkup zároveň dodal, že netradiční jména dostávají především děti narozené cizincům. „Ale najde se i dost českých párů, které volí pro své děti jména méně častá nebo netradiční. Například jména jako jsou Damian, Canan, Inéz, Mattias, René a podobně," komentoval pro Pelhřimovský deník Petr Holkup z Městského úřadu Pelhřimov.

Nej jména 2014

Nejčastější dívčí jména: Adéla(13), Anna(13), Kristýna(11), Eliška(10), Viktorie(9)
Nejčastější chlapecká jména: Jakub(20), Jan(20), Adam(12), Filip(12), Ondřej(12),Tomáš(12).

Autor: Alexandra Knapová

14.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení