Začátek roku se pro nově nastupující středoškoláky odehrává už řadu let ve znamení adaptačních seznamovacích kurzů, které mohou na první pohled působit jako pobyt na prodlouženém letním táboře. Zkušení kantoři ale vidí takové pobyty jako přínosné pro start nejen školního roku, ale celého studia.

Gymnázium dr. Aleše Hrdličky v Humpolci pořádá adaptační kurzy už možná patnáct let. Začínali s nimi jako první v okrese a dnes je považují za samozřejmou součást plánu školy. „Je to výborná věc. Nastupující studenti se lépe a rychleji seznámí. Studenti se pak díky takovému kurzu neoslovují půl roku příjmením," přiblížil zkušenosti ze zmíněných kurzů Antonín Pustina, zástupce ředitelky a výchovný poradce na humpoleckém gymnáziu.

Cenné informace si z takového kurzu přivážejí i třídní učitelé, kteří rychleji zjistí, kdo bude vůdčím typem v nově se formující školní třídě. „Kantorům takový kurz usnadní práci se třídou," doplnil Pustina.

Nové humpolecké gymnazisty letošní seznamovací adaptační kurz dokonce připravil o poslední dny prázdnin, neboť na základnu Na Bělici u Kaliště vyrazili už v úterý 30. srpna. Po čtyři dny je tam čekala a ještě čekat bude řada společenských her i aktivit náročných na fyzičku. „Po neděli čeká podobný kurz ještě studenty, kteří nastupují do primy osmiletého studia. Pro ně bude mít spíš podobu příměstského tábora, ale účel je shodný," dodal Pustina.

Noví studenti Gymnázia a obchodní akademie Pelhřimov zamíří na několikadenní seznamovací pobyt do přírody po neděli. Gymnazisté k Počátkám, kde mají zázemí v areálu letního tábora Beruška, studenti obchodní akademie k Lipnici nad Sázavou. „Tyto školní adaptační pobyty jsou shodně třídenní a mají za cíl pomoci vytvořit budou kolektivy ve školních třídách," připomenul Aleš Petrák, ředitel školy, která se po sloučení prezentuje zkratkou GYOA Pelhřimov.

Také on vnímá kurzy jako přínosné. „Po návratu z takového kurzu se s nově vytvořenou třídou rozhodně lépe pracuje. Určitě se nejedná o nějaké neefektivní prodloužení prázdnin," zdůraznil Petrák.

O něco volnější rozjezd připravilo vedení školy pro primány, kteří přicházejí na osm let. Ty čeká až od 8. října týdenní pobyt ve Středisku ekologické výchovy Chaloupky u Kněžic.

Už příští týden čeká třídenní adaptační kurz nováčky na Gymnáziu Pacov, kteří v rámci šestiletého studia nastupují do tercie. Pobývat mimo školu budou od 7. do 9. září.

Trochu odlišnou podobu mají adaptační kurzy v režii Střední průmyslové školy a Středního odborného učiliště Pelhřimov. Na turistickou základnu ve Starém Městě pod Landštejnem vyrazí v pondělí 12. září všichni prváci, kteří nastupují do různých oborů i typů studia. „Program částečně zajišťuje specializovaná agentura, ale smysl je stejný jako v jiných školách," doplnil ředitel školy Pavel Hlaváček.