Výheň vozí i na pelhřimovskou Zlatou neděli. Maloval řadu dominant měst v okrese, ale i Sedlickou přehradu či westernové motivy. Vyučil se nástrojářem pro Motorpal, pak pracoval u pelhřimovských památek a teď dělá v Agrostroji.

Kdy jste v sobě objevil talent a máte také umělecké vzdělání?
Malování mě bavilo odmalička, nejdříve jsem kreslil tužkou, pak vodovkami, a když mi bylo asi sedmnáct, přešel jsem na olejomalbu. V mládí jsem chodil k panu Štindlovi do pelhřimovské umělecké školy.Co nejraději malujete?
Vždy jsem rád maloval koně, přírodu, ale i zátiší. Hodně mě baví americké krajiny, i když jsem v USA nikdy nebyl – kaňony a polopouště, westernové motivy. Mám rád obrazy, kde je hodně slunce, vody, mám rád teplé barvy, neláká mě fádní krajina. Maloval jsem i postavy, ale zatím ne portréty, protože je už dost složité zachytit autentický výraz člověka.Používáte předlohy? Nakolik obraz „vymyslíte" či dotváříte?
Místní motivy nemaluju přímo na místě v terénu, ale třeba si tam udělám výlet na kole, nafotím si to a maluju podle fotek. Samozřejmě některé krajiny si musím vymyslet a koně v běhu také zvládnu bez předlohy. Ale i u fotek sem tam něco přikrášlím nebo si domyslím úplně jiné nebe, protože při focení bylo pod mrakem, a to nechci malovat. Ale když si někdo objedná obraz své chalupy, tak se snažím dodržovat i detaily, protože lidé to tak chtějí. Ale pokud si přejí druhý obraz s tou samou chalupou nebo jsem na přání už několikrát maloval cerekvický lom, tak se to snažím udělat jinak, aby každý obraz byl jedinečný. Při jakém rozpoložení malujete?
Musím mít chuť, mám rád při malování i kování určitý řád. Na obraze je poznat, když to člověk dělá z donucení, anebo když není ve formě.

Nevytýká vám někdo, že vlastně „překreslujete" fotky? Nebo se zeptám jinak: Považujete se spíš za umělce, nebo za řemeslníka?
Samozřejmě chalupy jsou spíš řemeslo. Nevím, považuju se za amatéra, který má talent, a vždycky mě víc baví věci uměleckého rázu než jednotvárná práce. Baví mě malovat jen pro sebe, třeba jsem si překresloval malé obrazy do větších formátů. Občas také někdo chce z černobílého obrazu udělat barevný.

Lidé si umělce spojují spíš s bohémstvím nebo s intelektuálním povoláním. Vy pracujete manuálně v Agrostroji. Jak vaše výtvory hodnotí parťáci?
Dělám na nástrojárně, kde také pracuju s kovem, takže mi to nepřijde jako velký rozdíl. Nijak se nepovyšuju, že bych jako byl něco víc, naopak se tam naučím věci, které pak využiju doma. A kolegové mě kolikrát ocení. Když vidí předlohu malovanou tužkou, tak se diví: „Tos fakt namaloval?"

Máte své malířské vzory?
Líbí se mi třeba Rembrandt a podobné umění, z westernových výjevů jsem objevil Frederica Remingtona. Z našich malířů se mi líbí ti, kdo malovali bitvy nebo historické výjevy. Mám rád i Mikoláše Alše, který hodně maloval koně.

Jste v nějakém kontaktu třeba s jinými malíři?
Měl jsem pár setkání s jedněmi lidmi z Prahy, co také malovali, i když měli odlišný styl, a dokonce mě zvali i na výstavu. V pravidelném kontaktu nejsem s nikým, ale na výstavy jiných malířů se občas jdu podívat.

Dříve si lidé doma častěji věšeli obrazy od místních malířů s motivy z okolí. Dnes jde o fotky, abstraktní nebo „léčivé" obrazy cizích umělců. Jak to vnímáte?
Asi je to dané dobou. Lidé chtějí ušetřit, najdou si něco na internetu a vytisknou si to. Jednou jsem byl na výstavě, kde nějaký kluk vystavoval počítačovou kresbu – něco mě zaujalo spíš technicky, ale celkově mi to přišlo jako vyumělkované a zjednodušené. Hodně lidé také dají na jméno. Za draho si koupí obraz od Karla Gotta jen proto, že ho maloval Gott.

Jak jste se dostal ke kovařině a co vás na ní nejvíc láká?
Při práci v pelhřimovských památkách jsem se vyučil uměleckým kovářem a zámečníkem. Rád přetvářím věci a vyrábím nové tvary, líbí se mi, že z více kusů železa může vzniknout jedna věc. Baví mě pravidelnost, tradiční věci, motivy s ornamenty – abstraktní výjevy mi nic neříkají. Držím se určitého slohu, ale zároveň si detaily vymyslím sám.

Co vás dál láká namalovat?
Z okresu třeba Rynárecká brána v Pelhřimově a obecně pak zámky, třeba Hluboká.