VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Pelhřimovsko

21.8.2018

Tekly nám slzy, vzpomíná Josef Luňák na srpen 1968

Včelnička – Na srpen 1968 vzpomíná Josef Luňák ze Včelničky, jako by to bylo včera. Konkrétně 21. srpen si pamatuje do detailu. „Vojska Varšavské smlouvy překročila o půlnoci hranice bez povolení prezidenta republiky,“ dozvěděl se o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa pamětník, který v tu dobu zrovna snídal. Poslouchal totiž rádio. „V tom okamžiku mi spadla brada a přestal jsem jíst. Byla to pro mě neuvěřitelná zpráva,“ dodal Luňák.

21.8.2018

Letní škola seniorů v Nové Cerekvi finišuje

Nová Cerekev – Ke konci se chýlí i prázdninová letní škola seniorů v Nové Cerekvi. Účastníci školy mají za sebou čtyři přednášky věnované toulkám po Vysočině, hudbě, józe nebo duševní hygieně.

19.8.2018

OBRAZEM: Hrad kámen obsadila na víkend strašidla

Kámen – O tom, že na hradě Kámen, který leží ve stejnojmenné obci, straší, se přesvědčili děti i dospělí během uplynulého víkendu. V sobotu se tam totiž uskutečnily další netradiční večerní prohlídky. Tentokrát pod názvem Na Kámeni možná straší aneb Večerní prohlídky hradu Kámen pro malé i velké.

19.8.2018

OBRAZEM: Oběť domácího násilí. I takový příběh nabídla Živá knihovna

Pacov - Duševní onemocnění, oběť domácího násilí, práce s autisty, muslimka pracující pro HateFree nebo člověk bez domova. To jsou jen ve zkratce příběhy lidí, se kterými se během uplynulého sobotního dopoledne setkali zájemci z Pacova a okolí.

18.8.2018

Výletníky dnes slavnostně sveze parní lokomotiva

Pelhřimovsko – V rámci 130 let tratě Tábor – Horní Cerekev se dnes na železniční koleje vrátí motorový vůz Dvaašedesátka a parní vlak s lokomotivou Všudybylkou. Zájemci se mohou nejen pokochat historickými stroji, ale dokonce si i užít jedinečnou jízdu.

17.8.2018

Sucho sužuje i Pelhřimovsko. Nedostatek vody je stále větší

Pelhřimovsko – Sucho je momentálně velkým strašákem napříč celým Pelhřimovskem. V některých městech je vyhlášen stop stav, který zahrnuje i zákaz napouštění bazénů a zalévání zahrádek.

16.8.2018

Přeměna pacovského kina začne již v polovině příštího roku

Pacov – Přestavba kina na Komunitní centrum Pacov začne již v polovině příštího roku.

16.8.2018

Zimní stadiony nezahálejí. Lidé se během tropických teplot mohou zchladit

Vysočina – Veřejné kluziště, které bývá často spojováno spíše se zimním obdobím, mohou milovníci bruslení navštívit v mnoha koutech Vysočiny už v polovině srpna. Provozovatelé pelhřimovského a humpoleckého stadionu totiž na nic nečekají a začínají svou sezonu již na konci léta. Jihlavské kluziště na Horáckém zimním stadionu přivítalo první bruslaře dokonce už 6. srpna.

15.8.2018

Očekává se hon na Maraton

Pelhřimovsko – Uspěje největší favorit, nebo se bude konat překvapení? Víkendové kolo nabídlo prolog do nového ročníku Poutník ligy. Největším kandidátem na vítězství v soutěži jsou fotbalisté Maratonu.

15.8.2018

Pelhřimovští dobrovolníci mají odpracováno už přes 4000 hodin

Pelhřimov – Dobrovolníci, kteří pomáhají na Pelhřimovsku pod sdružením Fokus v Pelhřimově, momentálně oslavují. Od začátku letošního roku napracovali totiž už přes čtyři tisíce hodin. Pokud bychom k pelhřimovským dobrovolníkům přičetli i Počátky, Pacov a hodiny dobrovolníků z Humpolce, počet odpracovaných hodin se vyšplhá až na číslo čtyři a půl tisíce hodin.

14.8.2018

Nemocnice přešla na nové transfuzní přípravky

Pelhřimov – Pacienti Nemocnice Pelhřimov, kteří potřebují transfuzi, dostávají od letošního července plně deleukotizované transfuzní přípravky, které přinášejí menší imunitní zátěž pro příjemce.

12.8.2018

Zájmové kroužky pelhřimovského DDM jsou v nabídce už od května

Pelhřimov – Nabídka zájmových kroužků Domu dětí a mládeže v Pelhřimově pro školní rok 2018/2019 je již od května k dispozici. Ještě před několika lety se ale děti dozvídaly nabídku kroužků ze strany DDM až po prázdninách.

12.8.2018

Otevření pamětní síně Oldřicha Menharta bylo velkou událostí

Pelhřimov /SERIÁL JAK JSME ŽILI V ČESKOSLOVENSKU/ - Tentokrát se podíváme do Pelhřimova. Na fotografiích je zachyceno otevření pamětní síně grafika, typografa a tvůrce písma Oldřicha Menharta ve freskovém sále Okresního muzea v Pelhřimově, které se uskutečnilo 25. května roku 1967.

11.8.2018

Vanilková zmrzlina dál kraluje, zájem stoupá u exotických příchutí

Vysočina – Prodejci zmrzliny těží z horkých letních dnů. Zmrzlina je v letních měsících na vrcholu dezertního žebříčku napříč celou Vysočinou, o tom se ostatně přesvědčují cukrárny každý den.

10.8.2018

Muzeum připravilo vycházku z Kaliště na prosečskou tvrz

Kaliště – Cestou Gustava Mahlera na prosečskou tvrz se vydají účastníci sobotní letní muzejní vycházky, kterou připravilo Muzeum Dr. Aleše Hrdličky Humpolec.

10.8.2018

Počátečtí se opět sejdou v rámci Sousedské slavnosti

Počátky – Obyvatelé Počátek se opět po roce sejdou v rámci již tradiční akce. V sobotu 11. srpna tam totiž pořádají Sousedskou slavnost.

10.8.2018

Hrad Kámen láká na prohlídku hradního parku

Kámen – Na komentované víkendové prohlídky hradního parku zve hrad Kámen nedaleko Pacova.

10.8.2018

Dvě jednosměrky přechodné období přežijí, jiné dvě ne

Pelhřimov – Řidiči, kteří v několika uplynulých měsících, ale i v těchto dnech projíždí Solní a Tylovou ulicí v Pelhřimově pouze jedním směrem, budou moci v této lokalitě cestovat opět tak, jak byli zvyklí.

10.8.2018

Končí výluka na trati do Humpolce

Humpolec – V pátek 10. srpna bude opět obnoven provoz na regionální železniční trati 237 vedoucí z Havlíčkova Brodu do Humpolce. Důvodem opravy železnice byla údržba a oprava kolejí na trati a udržení technického stavu trati.

9.8.2018

Voda se podle očekávání zhoršila, platí čtyři zákazy koupání

Vysočina – Odhady, že se vlivem tropického počasí v prvním srpnovém týdnu zhorší kvalita vody v rybnících a přehradách, se naplnily. Po poslední analýze vzorků vod hygienici na Vysočině vyhlásili další zákazy koupání a přibylo i míst, kde není voda ke koupání vhodná nebo není koupání vhodné pro citlivé jedince.

9.8.2018

Rynárecký hostinec opět ožil. Má nové nájemce

Rynárec – V rynáreckém hostinci se opět, zhruba po roce a půl, vystřídali nájemci. Teď hostinci vládne odhodlaná Jana Váňová. Podle místního starosty Jana Pikla se hostinci v Rynárci konečně blýská na lepší časy. „Zatím je to dobré, lidé jsou spokojení,“ pochvaloval si starosta Jan Pikl.

9.8.2018

Víkendové akce nabízejí v želivském klášteře

Želiv - Klášter premonstrátů v Želivě, který je národní kulturní památkou, vyhledávaným poutním místem, tradiční destinací domácích i zahraničních turistů, kteří zde ocení klid pro duchovní obnovu i fyzický odpočinek, nabízí na nadcházející víkend hned dvě zajímavé akce.

9.8.2018

Černovické v sobotu zabaví šermíři, bikeři, ale i dechovka

Černovice – Zábavně vědecké pokusy, módní přehlídka, střelba z luku, vyhlídka z věže, soutěže a hry pro děti, kejklíř, lezecká stěna, skateboarding, výstava panenek, šermíři a mimo jiné také bike trial show. Právě tak bude vypadat tradiční akce Černovicko se baví, která vypukne už tuto sobotu. 

8.8.2018

Letní Platforma začíná v auditoriu

Humpolec – Ve čtvrtek 9. srpna začíná třídenní festival Letní Platforma Humpolec, který letos v atypickém formátu nabídne 15 koncertů, tři divadelní představení pro děti, ale také otevřené výtvarné dílny a projekce krátkých filmů.

8.8.2018

Nové semafory už jsou v Pelhřimově na svém místě

Pelhřimov - U pelhřimovského viaduktu, kde se pravidelně za většího deště tvoří jezírko, už stojí čerstvě nainstalované semafory. V zatopené části silnice, která vede na Kamenici nad Lipou, už se totiž v uplynulých letech utopilo několik aut.

8.8.2018

OBRAZEM: Když máš 500, chceš 1000, říká sportovní pilot Jiří Pruša

Částkovice – Sportovní pilot Jiří Pruša dosáhl ve středu 8. srpna 2018 rekordu v počtu přistání. Právě toho dne přistál na pětistém letišti v jeho sbírce. To se nachází v Bubovicích u Berouna. Odtud se přesunul na letiště do Částkovic u Pelhřimova, aby od zástupců Agentury Dobrý den a převzal za výjimečný počin rekordmanský certifikát.

6.8.2018

Těchobuz, kde žije osmdesát lidí, otevírá početné památky

Těchobuz – Na Den otevřených památek zve obec Těchobuz, která uvedenou akci připravila u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky. Program se uskuteční v sobotu 11. srpna od 13 hodin. „Na programu slavnostního dne budou proslovy hostů, vystoupení cimbálové muziky Primáš a hlavně prohlídka kulturních památek v obci,“ připomněl v pozvánce starosta Těchobuze Pavel Hájek.

6.8.2018

Cestou Gustava Mahlera na prosečskou tvrz a zpět

Humpolec – Srpnová muzejní vycházka organizovaná muzeem Dr. Aleše Hrdličky připomene tento rok slavného hudebního skladatele a dirigenta Gustava Mahlera a několik místních pamětihodností.

6.8.2018

Bajkeři pobaví pacovské publikum

Pacov – I v úterý 7. srpna se otevřou brány kina v zámecké zahradě v Pacově. Diváci se mohou těšit na film Bajkeři, který vypráví o nevlastních bratrech Jáchymovi a Davidovi, kteří většinu svého času tráví ve virtuálním světě. To se ale díky dvou set kilometrovému cyklovýletu změní a oba chlapci zažijí nevšední dobrodružství. Film se natáčel i na Vysočině.

6.8.2018

Žně skončí do konce týdne, úroda bude lepší než loni

Vysočina – Konec letošních žní je na dohled. Pokud se nestane nic neočekávaného a mimořádného, do konce tohoto týdne bude na Vysočině obilí sklizeno ze všech více než 131 tisíce ploch, na nichž letos zemědělci obilí pěstovali.

6.8.2018

O cenu za architekturu soutěží také dvě budovy z Vysočiny

Vysočina – Do nominací na Českou cenu za architekturu se dostaly také budovy z centra Telče na Jihlavsku a obce Staré Bříště na Pelhřimovsku. Celkem překonaly sto dvanáct ostatních projektů.

6.8.2018

Práce na záchraně pacovské synagogy pokročily

Pacov – Záchrana pacovské synagogy je zase o něco blíž. Do konce letošního roku by mělo dojít k nejzásadnějšímu kroku.

5.8.2018

Šestnáct plavidel přilákalo k Želivce stovky lidí

Želiv – Šestnáct „soutěžních“ plavidel bylo v centru pozornosti u příležitosti sobotní neckyády na Želivce v Želivě.

5.8.2018

Hrad žil o víkendu i dlouho do večera

Kámen – První srpnový víkend patřil na hradě Kámen již tradičnímu Kámenskému hradohraní. Akce určená především pro rodiče s dětmi se nesla v duchu 19. století.

5.8.2018

Ještě téměř týden vlaky kvůli výluce do Humpolce nejedou

Humpolec – Až do pátku 10. srpna potrvá výluka na regionální železniční trati 237 z Havlíčkova Brodu do Humpolce. Důvodem je údržba a oprava kolejí na trati a udržení technického stavu trati.

4.8.2018

Když se lidé cítí v hospodě příjemně, tak se tam budou vracet

Pelhřimov /ROZHOVOR/ – Lidi do hospod a restaurací nevrátí popelníky, říká Ladislav Teisler, spolumajitel společnosti Adélka, která je vlastníkem minipivovaru v centru Pelhřimova, jehož celý název zní Restaurace a pivovar Na čtyrce.

3.8.2018

Most přes říčku Bělou opět po čtyřech měsících spojuje město

Pelhřimov – V minulém týdnu skončila po bezmála čtyřech měsících jedna z komplikací při cestování Pelhřimovem.

3.8.2018

Další koncert hostí opatská zahrada

Želiv – Dalším koncertem pokračuje program Želivského klášterního léta 2018. Po červencových koncertech v kostele Narození Panny Marie a v sále České nebe půjdou v sobotu 4. srpna posluchači do opatské zahrady. 

3.8.2018

Divadelní a filmová maskérka v galerii ukáže, jak vidí ženu

Těchobuz – Na neobyčejnou výstavu láká po zbytek srpna Galerie Bernarda Bolzana v Těchobuzi, výstava Mezi Ženou bude zpřístupněna už první srpnovou sobotu.

3.8.2018

Kinematograf zamířil do Pacova

Pacov – Proslulý Kinematograf bratří Čadíků promítl ve čtvrtek 2. srpna v pacovské zámecké zahradě první film. Právě Pacov je po Pelhřimovu druhou zastávkou na Pelhřimovsku, kam letní kino zavítalo.

3.8.2018

Kvalifikace začne přejímkou koní

Humpolec – Páteční přejímkou koní začne v Humpolci víkendové kvalifikační kolo 53. ročníku seriálu závodů Zlatá podkova. Vlastní závody se uskuteční v sobotu a v neděli. V sobotu v 8 hodin odstartují v jezdeckém areálu Dusilov drezurní zkoušky, o čtyřicet minut později zkoušky skokové.

3.8.2018

Za rozkopané ulice může významná modernizace sítě

Pelhřimov – Rozsáhlá výměna systému distribuce tepla v Pelhřimově má za sebou nejnáročnější část rekonstrukce. Omezení ve městě tak nepotrvají už příliš dlouho.

2.8.2018

Tropická noc se nekonala ani ze středy na čtvrtek

Pelhřimovsko – Ani ze středy 1. na čtvrtek 2. srpna nenastala na Pelhřimovsku tropická noc.

2.8.2018

Bazén bude nadále otevírat až v 11 hodin, dřív to nelze

Pelhřimov – I v současných dnech, kdy letní teploty stoupají během dne nad třicítku, bude pelhřimovský bazén nadále otevírat v 11 hodin.

2.8.2018

Zákaz koupání v rybníku Sykovec trvá už devátý týden

Vysočina – Kvalita vody ve čtyřech nejhůře hodnocených lokalitách na Vysočině se po kontrole vzorků odebraných v pondělí 30. července nezměnila, hodnocení těchto lokalit z hlediska vhodnosti ke koupání zůstává zcela stejně jako před týdnem.

2.8.2018

Stážisty ze Španělska chválí i zaměstnavatelé

Pelhřimov – Péct čerstvé pečivo, starat se o seniory nebo tvořit webové stránky. Sedm mladých stážistů ze Španělska si na tři měsíce přijeli vyzkoušet pracovat do Pelhřimova.

1.8.2018

Na trati 224 skončí ve čtvrtek výluka

Obrataň, Nová Cerekev – Ve čtvrtek odpoledne skončí výluka na železniční trati 224 Tábor – Horní Cerekev v úseku mezi Obrataní a Novou Cerekví.

1.8.2018

Tropy Vysočinu neopustí. Mírně se ochladí až od pondělí

Vysočina - Za poslední dny meteorologové na Vysočině naměřili nejvyšší teplotu v Libicích nad Dobravou na Havlíčkobrodsku. Bylo to přesně 34 stupňů Celsia. Vysoké teploty a slunečno bude na Vysočině převládat až do konce tohoto týdne.

1.8.2018

Hasiči jeli ke dvěma menším požárům a do přírody vypustili ježka

Pelhřimovsko – Hned dvanáct zásahů si v úterý připsali hasiči na Pelhřimovsku.

1.8.2018

Slunečním hodinám teď počasí přeje

Pelhřimov - Zatímco lidé vyhledávají v těchto dnech spíš stín, sluneční hodiny si naopak doslova „libují“, že paprskům nezakrývají cestu mraky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT