Hluboký vztah k této zemi má i stálý spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd, který pochází z Pelhřimova a často se do něj také vrací. Při příležitosti jeho přednášky o Provence jsme ho  požádali o rozhovor.

Dozvídáme se teď často o nepokojích, nebo dokonce vraždách z francouzských předměstí, kde žijí přistěhovalci. Jak velkým problémem jsou pro zemi azylanti a jaký k nim mají rodilí Francouzi vztah?
Problémy Francie jsou podobné jako v jiných evropských zemích.  Řada přistěhovalců se do společnosti neintegrovala, nemají práci a perspektivu, pak vznikají gangy, které obchodují s drogami. Myslím, že to zavinili socialisté, když byli u vlády. Ti povolili nekontrolovaný příliv přistěhovalců, takže v některých školách už jsou dominantní jména Rašíd nebo Mohamed. V Paříži je poměr „domácích“ a přistěhovalců v některých částech města už skoro půl na půl a není daleko doba, kdy ti druzí převáží. 

Je to i velké politické téma a prezident Sarkozy chce revizi Schengenské dohody, pokud bude nekontrolovaný příliv imigrantů pokračovat. 
Projeví se nějak téma přistěhovalců v letošní prezidentské volební kampani?
Nedávno jsem se setkal s Marine Le Penovou, která chce kandidovat za Národní frontu. Působí sympaticky, drží si vysoké preference a distancovala se od svého často otevřeně xenofobního otce Jeana-Marie Le Pena. Na druhou stranu, pokud by se uskutečnilo to, co říká, tak je to pro Francii katastrofa – znamenalo by to uzavření hranic, uzavření vůči Evropě. Je zajímavé, že se o ní mluví jako o krajní pravici, ale její program je vlastně levicový. Jediná z kandidátů ale má skutečně vlastní program.  Ale v ekonomických otázkách pro Francii hodně nebezpečný.  O přistěhovalcích mluví často i Sarkozy a proti legalizaci těch, kteří žijí v zemi bez povolení, je i další z kandidátů, Francois Bayrou.


Francie teď žije prezidentskými volbami. Jaké šance má dosavadní prezident Nicolas Sarkozy a jak hodnotíte jeho působení na tomto postu?
Sarkozy určitě udělal hodně chyb, ale lidé s ním mají problém spíše po osobní stránce než po politické. Některé kroky se mu povedly – dokázal třeba ustát tlak ulice a prosadil reformu důchodů,  počínal si dobře i v mezinárodních otázkách. Průzkumy naznačují, že by ve druhém kole s Francoisem Hollandem prohrál o deset procent.  Ale já jsem vždy tvrdil, že vyhraje, i když jeho ztráta v průzkumech byla dvacetiprocentní. 


Jeho potenciálního protivníka Dominique Strausse-Kahna ze Socialistické strany zastavilo obvinění ze sexuálního obtěžování. Tehdy se hovořilo , že Francouzi jsou k nevěře a sexuálním skandálům tolerantnější než třeba Američané. Je to pravda?
To ano, ale tohle je něco jiného.  Ani Američané ani Francouzi nejsou tolerantní vůči násilí na ženách.  Tohle nebyla aféra typu Billa Clintona. Strauss-Kahn má zjevně problém a měl by se léčit.
Sarkozy je spolu s německou kancléřkou Merkelovou „tahounem“ ekonomiky EU.

Odpovídá to i pozici Francie jako evropské „dvojky“?
Určitě. Spolu s Německem je Francie nepochybně motorem celé Evropy.  Ale je to také země, kterou můžeme v mnohém považovat za „asistentský stát“. Je zde velice drahá pracovní síla, a pokud se k moci dostane socialista,  vzroste určitě i schodek rozpočtu v důsledku výdajů. 


Čeští zemědělci často kritizují Francii, že má obrovské dotace do zemědělství. Je to znát tak, že by se tamní zemědělci měli opravdu dobře? A neprodukuje naopak Francie nadbytky?
Je pravda, že si francouzští zemědělci dokázali vydobýt slušné podmínky.  Ale na druhou stranu Francie je přímo založena na zemědělství, kvalita potravin hraje klíčovou roli a v žádné jiné zemi na světě by každoroční Zemědělský salon, něco jako naše Země živitelka, nebyl takovou mimořádnou akcí jako tam.


Které vlastnosti se vám na Francouzích líbí a které ne?
Jsou hrdí na svoji zemi, znají její bohatství a historii. Francouzi mimochodem snad nejvíc ze zemí EU tráví dovolenou v tuzemsku. Je to velice vzdělaný a kulturní národ, často se s nadsázkou říká, že v některých regionech poutače na kulturní památky nahrazují dopravní značky. Líbí se mi jejich smysl pro detail a jejich gastronomie. Ve francouzských restauracích máte pocit, že jste doma, protože s vámi komunikují – i když vás zrovna nestíhají obsloužit, aspoň přijdou a vysvětlí vám, co se děje, nebo se po jídle šéfkuchař osobně zeptá, jak vám chutnalo. Na druhou stranu Francouzi mají pocit, že nejlepší je vždy jedině to francouzské. Také jim chybí vřelost, známá třeba z Itálie.
Francie je pověstná svým uměním.

Máte rád filmy, knihy nebo obrazy francouzských umělců?
Mám rád hlavně filmy spíše z šedesátých a sedmdesátých let. Impresionismus jsem měl rád v pubertě,  později se mi líbil spíše Raoul Dufy kvůli pestrým barvám, ale nerozlišuji obrazy podle země původu. Z francouzské literatury mě zaujal Michel Houellebecq.  Myslím, že je to trochu blázen, ale píše skvěle.


Jaká oblast ve Francii nebo přímo francouzské město se vám nejvíc líbí?
Podle nálady. Obecně mám nejraději Provence a městečka jako Bonnieux, Sanary sur Mer, Saint Cyr nebo Castellet. Ale své kouzlo má i Bretaň, zvláště malý přístav Doelan, líbilo se mi  i v Champagni. I Paříž je hezká, i když je možná přitažlivější pro turisty než pro její stálé obyvatele. 


Jsou Francouzky  krásnější než ženy z ostatních zemí?
Češky jsou přirozeně hezčí než Francouzky, ale neumí se tak oblékat, nedovedou pracovat s doplňky a obecně postrádají eleganci Francouzek.  Ale nejsem takový odborník na ženy, už mám trochu „po sezoně“ (úsměv). 

Kdo je Jan Šmíd

Narodil se roku 1965 v Pelhřimově a dodnes je pelhřimovským patriotem. Vystudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy. Je dlouholetým zpravodajem Českého rozhlasu. Absolvoval stáže v USA a v britské BBC. V letech 1991 až 1998 byl zpravodajem Českého rozhlasu v USA. V letech 1999 až 2000 byl šéfredaktorem Nedělních Novin. Od roku 2006 je stálým zpravodajem Českého rozhlasu ve Francii. Je autorem knih mj. Jaromír Jágr – Z Kladna do Ameriky, Tenkrát v Americe a pak cyklu Obrázků z Francie (Provence, Normandie, Korsika, Paříž, Burgundsko).

Jan Mazanec