Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pelhřimovský rozpočet nahlodává jen oprava čističky

Pelhřimov – Jsme jedno z mála měst, které nemá půjčku. Tak uvedl starosta Pelhřimova Leopold Bambula projednávání rozpočtu města na zasedání zastupitelstva.

28.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Vít Šimánek

Strašákem uspokojivého městského hospodaření je ale nejistý osud dvousetmilionové opravy čistírny odpadních vod, který může zamíchat i s rozpočty pro další roky.

Zastupitelé bez připomínek schválili rozpočet, který letos počítá s příjmy 313 milionů a s výdaji 407 milionů. Schodek dorovnává osmdesátimilionový zůstatek z minulého období a patnáctimilionový úvěr na rekonstrukci čističky. Výhled do dalších dvou let je už bez schodků, naopak se počítá se třemi a pak sedmi miliony k dobru.

Pokud se ale výstavba čističky bude oddalovat a vyvstanou jiné velké investice, město už se větším úvěrům neubrání.

Radnice doteď neobdržela rozhodnutí antimonopolního úřadu, ke kterému se odvolala firma vyřazená z výběrového řízení na stavbu čistírny. Dotčená společnost sice nabídla výrazně nižší cenu až o třicet milionů korun, ale podle výběrové komise nesplnila všechny požadavky. „Kdybychom ji nevyřadili my, tak se odvolá druhý účastník a bude o její vyřazení žádat on,“ brání se námitce vůči zvolenému postupu městští radní.

Místostarosta Tomáš Dufek si neodpustil kritiku Evropské unie, která podle něj dotace nejen do čištění vody spojuje s nesmyslnou byrokracií. „Už tři roky máme přidělenou dotaci, a ta se musí vyčerpat do 31. prosince 2013. Skluz nám brzdí jiné investice, třeba opravy chodníků, protože pořád musíme převádět rezervu na čističku,“ uvedl Dufek.

Daň z nemovitosti

Starosta Bambula se také pozastavil nad tím, proč Pelhřimov nemůže mít na čističku vyšší dotace, když voda tekoucí do Želivky musí splňovat mnohem přísnější kritéria než jinde. Zatím má město od hygieniků prodlouženou životnost dosavadní čističky, ale pokud neprostaví peníze do konce příštího roku, může Pelhřimovu hrozit jihlavský scénář, kdy neustálé dohady a odvolávání se firem zmařily opravy kanalizace za půl miliardy korun.

Největšími výdaji města letos budou opravy ulice Slovanského bratrství, dále stavba kompostárny za 50 milionů s 85 procenty dotace a také dotované investice od mateřských školek. Kde si město může přilepšit, je výtěžek z nájmu městských bytů. Zisk z něj se letos plánuje na devět milionů.

Dále ve hře podle pelhřimovského starosty Bambuly zůstává možnost zalepit výpadek sdílených daní zvýšením daně z nemovitostí.

Městu by také mohlo do pokladny přijít až deset milionů korun za hrací automaty, ale kvůli nejasným změnám zákonů je vše nejisté, takže se s tím raději v rozpočtu nepočítá.

Překladiště odpadů

V dalších letech se může na pelhřimovském rozpočtu nepříjemně projevit i krajský projekt nakládání s odpady. Jak upozornil zastupitele ředitel Energetické agentury Vysočiny Zbyněk Bouda, v budoucnu rapidně vzrostou sankce za skládky a v úvahu připadá energetické využití odpadků.

V reálu to zřejmě znamená spalovnu v Jihlavě, do které se z překladišť v Pelhřimově, Humpolci a Počátkách budou na náklaďácích vozit slisované odpadky.

Pelhřimovská radnice zatím nemá jednoznačnou představu, kde by překladiště bylo. Město už do projektu vložilo částku odpovídající deseti korunám za každého svého obyvatele.

Jan Mazanec

Autor: Redakce

28.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Za Pelhřimovem vznikla nová alej.
18

OBRAZEM: Stromky pro nové občánky z Pelhřimova už rostou

Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Od sokolovny zmizel červený golf

Humpolec – Po odcizeném osobním automobilu v hodnotě dvaceti tisíc korun a po pachateli krádeže pátrají od poloviny týdne humpolečtí policisté.

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Pelhřimov – Domov pro seniory v Pelhřimově stanovil nová pravidla pro přijímání osob. Místo v něm získají pouze občané ze spádové oblasti Pelhřimova. Domov má i další plány do budoucna. Chce rozšiřovat kapacitu a získat certifikaci Značka kvality.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení