Podobně nově zákon umožňuje uspořádat výběrová řízení městům, a to pro „své“ základní školy. Proč pelhřimovští radní tuto možnost nevyužili, na to se při jednání zastupitelstva zeptal opoziční zastupitel Vnislav Jelínek. Odpověděl mu místostarosta Pavel Pípal:

„Nevyužili jsme této možnosti, protože nejsou problémy se žádnou školou, jsme s nimi spokojeni a nechceme zástupce škol znejisťovat.“ Pípal dodal, že plošné konkurzy jako ředitel krajského zařízení zažil dvakrát a že to není nejvhodnější varianta.

Lze už i odvolávat

Pokud se podle něj objeví akutní problém s konkrétním ředitelem, má rada města nově pravomoc navrhnout jeho odvolání, což dosud nebylo. Vnislav Jelínek na jeho slova reagoval tím, že o celé věci přesto neměla rozhodovat jen rada, ale měla být širší diskuse alespoň mezi zastupiteli, protože ne všichni občané mohou být s vedením škol spokojeni.

Zároveň Jelínek zdůraznil, že opatření by nebylo namířeno proti stávajícím ředitelům, protože by se všichni do konkurzů mohli přihlásit.

Názor Pípala doplnil i druhý místostarosta Tomáš Dufek, který podotkl, že novela umožňuje zřizovatelům škol větší pravomoci vůči ředitelům i bez plošných konkurzů tím, že všem ředitelům upravuje poměr na dobu určitou.

Bývalý ředitel je pro

Humpolecký starosta naopak tuto legislativní úpravu vítá. „Prozatím jsme to pouze předjednali, zabývat se tím budeme na nejbližší schůzi rady. Osobně to považuji za nejčistší řešení celé novely.  Pro zřizovatele škol je vhodné, aby  se konkurzy uskutečnily. Nemíním tím vůbec nic proti tamním ředitelům, právě naopak. Někteří z nich výběrové řízení vůbec nepodstoupili, přitom měli v podstatě definitivu. Takhle budou mít v ruce nezpochybnitelný doklad o svém zvolení,“ sdělil Jiří Kučera, mimochodem bývalý ředitel základní školy.

Konkrétně v Humpolci se to týká dvou základních škol, jednoho ředitelského místa pro mateřinky a základní umělecké školy Gustava Mahlera. Jestliže se radní v polovině března shodnou, bezprostředně poté budou následovat veškeré potřebné kroky vedoucí k vyhlášení výběrového řízení.

Pacovští už vybírali

Pacovští radní o vyhlášení nových konkurzů na ředitele dvou základních škol ve městě neuvažují. Konkurzy na ředitele se tam uskutečnily loni v červnu, kdy tehdejší ředitelé odcházeli do důchodu.

„Z našeho pohledu je nesmyslné po roce vyhlašovat nová výběrová řízení. Oba ředitelé mají smlouvy na dobu určitou, a sice na dva roky. S jejich prací jsme spokojeni,“ dodal starosta Pacova Lukáš Vlček.

Nové ředitele vzdělávacích institucí budou vybírat také v Kamenici nad Lipou. Tam vyhlásili konkurzy jak na ředitele základní školy, tak  na vedoucího mateřinky i základní umělecké školy.

Pro výběrová řízení se Kameničtí rozhodli kvůli nejasnosti v novele zákona. „Ta neříká zcela jasně, zda jsou výběrová řízení povinná či ne. Proto jsme se rozhodli je raději vypsat,“ vysvětlil kamenický místostarosta Jaromír Pařík.

Zájemci o všechny tři ředitelské posty mohou životopisy na kamenický městský úřad posílat nejpozději do třicátého března. Radní posléze z uchazečů vyberou nové ředitele. Jak Pařík doplnil, jasno o tom, kdo tři ředitelská křesla obsadí, musí být nejpozději do jednatřicátého července letošního roku.

„To je termín, kdy stávajícím ředitelům končí smlouva,“ dodal místostarosta Pařík. Nově vybraní ředitelé všech tří vzdělávacích institucí dostanou smlouvu na dobu určitou, a to šesti let.

Jan Mazanec, Reportéři Deníku