Vloni v listopadu zůstal poprvé opomenutý.  Shodou okolností se tak stalo právě při příležitosti dvacátého výročí úmrtí tohoto oblíbeného slovenského politika. V předchozích letech přitom vážili k pomníčku přim᠆knutému k odpočívadlu cestu zblízka i z dáli hosté malého smutečního setkání pravidelně. Mohlo by se tudíž zdát, že lidé začínají na Dubčekův odkaz zapomínat.

Členové Obce Slováků v České republice však ubezpečují, že to tak rozhodně není. „Alexander Dubček je po 'Ludovítu Štúrovi naší největší osobností. Navíc byl milován oběma národy,“ připomněl tajemník tohoto sdružení Peter Lipták, který nijak neskrýval  důvody vloni neuskutečněné  vzpomínky výročí.

„Je to tak, že naše obec se momentálně ocitla bez peněz. Žádná dotace nepřišla z české  ani slovenské strany, to se pak pořádají setkání těžko. V čase  výročí jsem navíc byl nemocen a vzhledem k tomu, že o podobné záležitosti se starám já,  z pořádání této akce nakonec sešlo. Ale letos se k tradici opět vrátíme,“ přislíbil Lipták. Na skromný obřad pravidelně jezdíval i humpolecký starosta Jiří Kučera. A čas od času se tam zastaví i během roku.

„Po dohodě se slovenskou stranou se o údržbu pomníku i jeho nejbližšího okolí stará prostřednictvím technických služeb město. Někdy se tam otočím, jestli je všechno v pořádku,“ řekl Kučera.

Památník jako svědek střelby?

Kromě pravidelného sekání trávy a čištění místa už museli Humpolečtí volat i kameníkovi. V žulovém pomníku se objevila dvojice záhadných dírek, o nichž se traduje, že mohou pocházet ze střelby. Důkaz chybí, faktem nicméně zůstává, že na odlehlých dálničních parkovištích se děje leccos.

Dubčekův památník mimochodem nestojí přesně v místě, kde první zářijový den porevolučního roku 1992 dostalo auto s tehdy jednasedmdesátiletým politikem na zadním sedadle smyk. Služební „bavorák“ boural za silného deště v nechvalně proslulém kopci na 88. kilometru. Tamtéž, kde později havarovaly i další známé osobnosti.

O tři roky později tam utrpěl řadu vážných zranění při hromadné nehodě herec Petr Haničinec, problémy měla také zpěvačka Marika Gombitová či další známé tváře. Slováci však nechali vztyčit žulovou desku upozorňující na tohoto významného evropského politika raději o kus dále na odpočívadle, to kvůli jednoduššímu přístupu.

Motoristé si hodně slibují od chystané velké opravy dálnice. Nakolik ale pozmění nevyhovující sklon vozovky a hlavně kdy, to zatím není jasné.