VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malíř byl temperamentní po italském otci, říká Adriana Chittussi

Nová Cerekev – Ačkoli jeden z nejvýznamnějších českých krajinářů Antonín Chittussi sám děti neměl, potomci tohoto česko-italského rodu existují. Jednou z příbuzných je i Adriana Chittussi, která se svými třemi dětmi žije v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku, kde je navíc místostarostkou.

25.2.2012 6
SDÍLEJ:

Adriana ChittussiFoto: Karolína Hovorková

Dříve učila výtvarnou výchovu, poté se stala novocerekvickou starostkou. Deník s ní hovořil nejen o jejím slavném předkovi.

V jakém příbuzenském vztahu jste s Antonínem Chittussim?
Můj prapraděda byl bratr Antonínova otce, respektive můj praděda byl bratranec Antonína.

Z jakého pramene jste se o svém slavném předkovi dozvěděla nejvíc?
Mně  o něm vlastně neměl kdo vyprávět. Můj otec totiž emigroval v roce 1966 do Švédska, to mi byly dva roky. Vyrůstala jsem u dědečka Františka Chittussiho, který mimochodem založil galerii v Ronově nad Doubravou. A zasadil se také o renovaci Antonínova pomníku. Dědeček ale zemřel, když jsem byla malá, takže nezbyl téměř nikdo, kdo by mi o slavném malíři vyprávěl. Já jsem si ale v pardubickém archivu nechala udělat rodokmen, a navíc jsem našla i některé dědovy listy, z nichž jsem se toho o něm dozvěděla nejvíc.

Co se dále dochovalo?
Dochovaly se Antonínovy dopisy. Například dopisy Zdence Braunerové, kterou šíleně miloval, nebo jeho dopisy přátelům, mezi které patřil i Vrchlický. Navíc otec Antonína Jan Chittussi byl ronovským starostou, takže jsou o něm vedeny záznamy v archivu. Také jsem se pokoušela přeložit nápis na rodinném erbu. Stojí na něm Virtus arma Chittussi. To je něco jako ctnost je zbraní rodu Chittussiů.

Odkud přesně z Itálie Chittussiho rodina pocházela?
Ze severu. Z Ferrary.

Proč vlastně pak rodina opustila Itálii a odešla do Čech?
V té době byla v Itálii velká bída a otec Antonína dovážel do Čech ovoce. Takže sem vlastně přišli za prací.

Chtěla jste se někdy na místa spojená s působením slavného malíře podívat – například do Ronova, jeho rodiště, nebo do Paříže, kam roku 1879 odešel pro novou inspiraci?
Miluju okolí Železných hor, odkud Antonín pocházel. Byla jsem i přímo v Ronově a také v Paříži. Paříž osloví snad úplně každého. Mně bylo tehdy asi čtrnáct let, když jsem se tam setkala s tátou. Bylo to v dobách hluboké totality. Navštívili jsme všechny galerie a nádherné hotely, které jsme v Čechách v té době vůbec neznali.

Jak na vás Paříž zapůsobila?
Já jsem z toho byla úplně unesená. Navíc tam v tu dobu byla světová výstava impresionistů a ty úplně miluju. Tenkrát v pařížských galeriích ještě nebylo tolik lidí a táta, který tam už předtím byl několikrát, byl moc ochotný a trpělivý. Ukázal mi všechna významná díla, u kterých stojí za to se zastavit.

Jste v kontaktu s ostatními potomky vašeho slavného rodu?
Zrovna nedávno jsem se seznámila s potomky Adolfa Chittussiho, nemanželského syna Antonínovy sestry. Jiní potomci než od Adolfa a otce mého pradědečka dnes nejsou. Antonín neměl děti, jeho další bratr Bohumil brzy zemřel. Ostatní potomci žijí v Maleči, v Libici nad Dou᠆bravou a v Novém Studenci. Děda měl sestru Pavlínu, která také žila v Železných horách. Ta měla doma Antonínovy skicy, jenomže si zpočátku jejich hodnotu neuvědomovala.

Co s nimi udělala?
Rozdávala je. Jednu dala třeba třídní učitelce svého syna. A právě odtud jsem se také dověděla, že když Chittussi zemřel, jeho byt byl zapečetěn, a když ho otevřeli, chyběla tam spousta obrazů a dalších věcí. Je pravda, že i sám Chittussi se zadlužil. Když totiž potřeboval peníze na nová plátna, prodával svá díla. Proto jich je dnes tolik v soukromých sbírkách.

Zkoušela jste někdy vy sama malovat?
Já jsem výtvarnou výchovu přímo učila. Když to neumím, tak to aspoň učím, že? (smích)

Zdědil někdo z rodiny talent třeba právě pro malování?
Určitě moje dcera Adriana. Studuje arteterapii, tudíž se výtvarnou výchovou přímo zabývá. Oba synové František i Martin také nekreslili špatně. Martin dokonce nějakou dobu chodil na výtvarku do základní umělecké školy. Talent určitě měl také dědeček Josef, o kterém jsem už mluvila. Chodil do školy v Přelouči a mám doma některé jeho školní práce, jednu dokonce zarámovanou. Dál se ale malbě nijak nevěnoval a stal se klempířem. A můj otec je houslista s vystudovanou akademií. Ten uměl nakreslit akorát takového panáčka s vlásky a ručičkami, ten tedy opravdu žádný výtvarný talent nemá. (smích) Zdědil ale silný talent hudební.

Máte doma nějaké obrazy Antonína Chittussiho?
Mám. Jeden.

Jaký byl Antonín Chittussi jako malíř, musí posoudit odborníci. Ale jaký byl jako člověk?
Mísily se v něm povahové rysy obou jeho rodičů. Jednak jeho temperamentního otce, který pocházel z Itálie, a jednak jeho české matky. Takže z jedné strany byl takové výbušné povahy, z druhé ale zároveň silně citově založený. On sice studoval v Paříži, pak pobýval nějaký čas v Mnichově, pak znovu v Paříži, ale celou dobu tesknil po Železných horách. Chittussi byl velký obrozenec. Měl rád Čechy, českou krajinu, české a slovenské hory a jihočeské rybníky.

Vaše příjmení je velmi neobvyklé. Jak se s ním žije? A co vás vedlo k návratu k příjmení Chittussi?
Největší problémy jsem s tímhle příjmením měla už jako dítě, protože tam je po ch měkké i. Také ta dvě t a dvě s. Nakonec jsem si zvykla říkat, že jsem chi-t-t-u-s-s-i-ová. Pak jsem se vdala, a potom rozvedla. A jelikož můj otec celý život toužil, abych nosila jeho příjmení, tak jsem mu udělala radost k jeho osmdesátým narozeninám a nechala jsem si příjmení bez toho -ová. Jak to Chittussi totiž končí na i a vyslovuje se to Chittussijová, několikrát se mi bohužel stalo, že mi tam to j i napsali. Je to velice neobvyklé. Už jsem se setkala se dvěma úplně odlišnými reakcemi – buď „Ježiš, to je strašný jméno, to bych nikdy nechtěla,“ nebo: „Vy máte tak krásný jméno. Odkud pocházíte?“

Kdo byl malíř Antonín Chittussi

Antonín Chittussi se narodil roku 1847 v Ronově nad Doubravou a zemřel roku 1891
v Praze. Byl významným českým krajinářem 19. století, žákem J. M. Trenkwalda a Jana Swertse a předchůdcem Antonína Slavíčka.
Chittussi se narodil v česko-italské rodině, studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, uměleckých školách v Mnichově
a ve Vídni. V roce 1878 sloužil
v armádě v Bosně a Hercegovině, což se v jeho dílech projevilo melancholií a depresivními náměty.
Od roku 1879 působil v Paříži,
kde se mu dostávalo většího uznání než v Čechách. Pod vlivem malířů takzvané barbizonské školy vytvořil lyrickou syntézu české krajiny a v podání atmosféry
se přiblížil impresionismu.
V jeho obrazech najdeme motivy
z Barbizonského lesa, z Železných hor i náměty jihočeských rybníků. Byl blízkým přítelem české malířky Zdenky Braunerové.  
Ke konci života žil Chittussi téměř poustevnickým životem – s nikým se nestýkal a utápěl se v depresích z toho, že nikdo nerozuměl jeho umění. Několik týdnů před smrtí dokonce uspořádal vlastní hostinu na rozloučenou.
„Chittussi je realista i lyrik zároveň. Lyrik krajinu s láskou obhlíží, realista studuje, lyrik rozhoduje
a vede, realista jeho vzrušení moderuje a usměrňuje. Obě tyto složky se ovšem v Chittussiho malířském naturelu vzájemně prostupují a doplňují,“ píše o slavném malíři v knize s názvem Mladý Chittussi Zdeněk Sejček.

Karolína Hovorková

Autor: Redakce

25.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 25 000 Kč Mistři a příbuzní pracovníci v gumárenství a plastikářství SMĚNOVÝ MISTR. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, •odpovědnost za organizaci výroby,, •evidence výroby v programu Byznys,, •odpovědnost za výkon, zmetkovitost, využití strojů,, •podílení se na výběru nových zaměstnanců a jejich zaučení,, •evidence a kontrola docházky,, •komunikace s ostatními odděleními., , , Požadujeme:, •SŠ vzdělání (technické zaměření výhodou),, •znalost procesu lisování, pokovení výhodou, , •uživatelská znalost práce na PC, •komunikační schopnosti, kreativnost,, •manuální a technická zručnost,, •schopnost vést podřízené, rozhodnout, nést odpovědnost., , Nabízíme:, •práci na plný úvazek ve společnosti s dlouholetou tradicí,, •odpovídající finanční ohodnocení, náborový příspěvek 5.000,- Kč, •příspěvek na dopravu a na zdraví,, •odměna za směnnost 1.000,- Kč/měsíc,, •závodní stravování, stravenky za směnnost,, •příplatky za směnnost,, •dny volna navíc.. Pracoviště: Knoflíkářský průmysl žirovnice a.s., Tyršova, č.p. 707, 394 68 Žirovnice. Informace: Radka Pihávková, +420 565 356 242. Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč Montážní dělníci výrobků z kovů Montážní dělník výrobků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Osobní kontakt na adrese: Nádražní 1867, Humpolec, , Nutný telefonický kontakt předem!. Pracoviště: Elite-l.v.p. praha s.r.o. - ctp d1 1571, Central Trade Park D1, č.p. 1571, 396 01 Humpolec. Informace: Vasyl Lavryšyn, +420 608 977 345. Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 16 600 Kč Strojírenští kovodělníci Operátor výroby tepelného zpracování. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16600 kč, mzda max. 18670 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kalení výrobků v kalící peci., , NUTNÝ TELEFONICKÝ NEBO E-MAIL KONTAKT PŘEDEM!, , Kontaktní osoba: Holan Jiří-vedoucí závodu, tel.: 724766203, e-mail: holan@dup.cz. Pracoviště: Dup - družstvo pelhřimov - pracoviště, 394 04 Nový Rychnov. Informace: Jaroslava Dvořáková, +420 728 605 598. Informační technologie - Informační technologie Technici uživatelské 15 000 Kč Technici uživatelské podpory informačních a komunikačních technologií Technik maloobchodního oddělení. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: online řešení různých IT dotazů a problémů na našich značkových prodejnách., , Požadujeme: znalost práce na PC, časovou flexibilitu, samostatnost a logické myšlení. , , Nabízíme: příspěvek na stravné, zaměstnanecké slevy., Práce vhodná pro absolventy., , Životopisy zasílejte na výše uvedený e-mail.. Pracoviště: Koh-i-noor hardtmuth trade a.s., Myslotínská, č.p. 1429, 393 01 Pelhřimov. Informace: Alena Plíšková, +420 731 627 840.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Poutě ke kapli svaté Anny připravuje občanské sdružení Zelené srdce.

Zelené srdce bilancovalo práci za další vydařený rok

Nová přírodní učebna, v níž se budou moci školáci vzdělávat v oblasti ekovýchovy u Křižánek na Novoměstsku.
24

OBRAZEM: Přírodní učebna bude sloužit školákům

Nezaměstnanost opět mírně klesla

Vysočina – Daří se. Hned dva z pěti okresů Vysočiny zaznamenaly v minulém měsíci pozoruhodný pokles nezaměstnanosti. Na Pelhřimovsku se tato hodnota snížila o dvanáct procent, což je nejvýraznější pokles v republice, na čtvrtém místě pak je Havlíčkův Brod, kde klesla o sedm a půl procenta.

Muž nahlásil, že před nehodou pil. Na záchytku ale cestoval později

Humpolec, Pelhřimov – Na záchytce skončil muž, který se nejprve přihlásil policistům v Humpolci, kde oznámil dopravní nehodu, před níž pil alkohol. Následně muž skončil v pelhřimovské nemocnici, odkud byl po ošetření a vyšetření propuštěn.

Na D1 bouraly kamiony a osobák. Jeden těžce zraněný

Vysočina - K vážné dopravní nehodě dvou nákladních a jednoho osobního auta došlo v pondělí ráno na 99. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

OBRAZEM: Podívejte se na další krásná miminka z Pelhřimovska

Pelhřimov - V pelhřimovské porodnici přišla na svět další krásná miminka. Podívejte se do naší fotogalerie.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT