Nechybělo příliš a takové rozhodnutí bylo na světě. Problém se jmenuje obecní pozemek číslo sedm v Plačkově, místní části Humpolce. Atraktivitou uvedený pozemek nevyniká. Jeho zvláštnost spočívá v tom, že se na něj nedostanete, aniž byste někomu nelezli přes plot.

Radní se rozhodli podle logiky místa

O problematický pruh půdy se ucházejí dva sousedé. Radní ale „pustili“ do jednání zastupitelstva pouze žádost Hany Zbirovské, která se o pozemek zajímá od předloňského března.

„Na místě jsme se byli podívat hned několikrát. Dotyčné území se logicky přimyká k žadatelčině pozemku. Materiál jsme řádně vyvěsili na úřední desce. Protože nikdo nevznesl připomínky, rozhodli jsme se pro tentokrát nebrat v potaz zamítavé stanovisko plačkovského osadního výboru,“  řekl starosta Jiří Kučera.

Zastupitelé však na posledním zasedání nakonec k hlasování nedospěli. Než stačili zvednout ruce, v řadách vyčleněných přihlížejícím se přihlásil žadatelčin soused Jaromír Neufus s tím, že on se o pozemek uchází také, což může písemně doložit. Místo prodeje tedy zastupitelé raději schválili stažení návrhu a nařídili důkladné prověření veškerých okolností.

Nechápeme to, ozývá se z osadního výboru

Plačkovský případ se totiž táhne vlastně již od roku 2007, kdy Jaromír Neufus požádal město o prodej vedlejšího pozemku číslo deset. Neuspěl, ani tenkrát s tím nesouhlasili členového osadního výboru.   „Řekli jsme, že v dané lokalitě nechceme hýbat s žádnými pozemky. Historicky je tam přístup k obecnímu vodovodu. Tím více mě zarazila nynější snaha humpoleckých radních prodávat. Nerozumím tomu, proč chtěli jít proti hlasu osadního výboru,“ poznamenal plačkovský předseda Miloš Karásek.

Jaromír Neufus pro změnu upozornil na nesrovnalosti v úředním postupu ohledně prodeje pozemku, kvůli nimž se při zasedání zastupitelstva  ozval.

„Když jsem před pěti roky obdržel zamítavé stanovisko, požádal jsem úředníky, aby mi dali vědět, kdyby se s touto lokalitou cokoliv dělo. To se stalo, vloni v září mi přišlo vyrozumění, že je tu žadatel o pozemek číslo sedm. Mohu doložit, že jsem obratem odpověděl, že o něj mám zájem také. Za tři měsíce jsem nedostal žádnou odpověď, a pak najednou koukám, že to jde na pořad zastupitelstva,“ vysvětlil Neufus, podle jehož názoru nemá Hana Zbirovská na požadovaný pozemek morální nárok.

Ta však oponuje. „Je to tak, že můj soused chtěl před pěti lety pozemek číslo deset, který mu neprodali kvůli uzávěru vody. Když jsem mu tehdy řekla, že jednou budu chtít sedmičku, která k mému domu přiléhá, nic nenamítal. V březnu roku 2010 jsem tedy o pozemek požádala, a teď najednou jej chce pan Neufus také,“ odhalila svůj pohled na věc Hana Zbirovská.

Nikdo to neřekne naplno, většina okolností však nasvědčuje tomu, že svoji roli hrají mezilidské  vztahy. „Jsem prostě z Prahy, někteří Plačkovští mi to dávají znát,“ připustila dávku nevraživosti žadatelka.

Kdo tedy nakonec ostře sledovaný obecní pozemek získá, zatím není jisté. „Jestliže zájemců bude více, o kupci zřejmě rozhodne dražba,“ sdělil tajemník městského úřadu Jiří Fiala.

Ani jeden z plačkovských sousedů ze svého nároku slevit nehodlá.