Ten chce turistům nabídnout příjemnou vycházku kolem říčky Kamenice a pozvat je k návštěvě památek a vyžití, které město svým návštěvníkům nabízí. 

Dvanáctého března začaly stavební práce na Procházce, které mají zvelebit celou trasu. „Počítá se s úpravou nezpevněných úseků cest u Bradla, v lesoparcích Melíšek a Hamerky, výstavbou nových terénních schodů u hráze Zámeckého rybníka a s opravou, případně výměnou poškozených částí laviček,“ vyjmenoval starosta Kamenice nad Lipou Ivan Pfaur.

Po úpravě terénu se chystá zatraktivnění celé pět a půl kilometrové Procházky cedulkami s logem chodce a směrovkami, které turisty upozorní na zajímavá místa nejen ve městě, ale i v jeho okolí.

Bude i na webu

Projekt počítá i s vystavěním dvou parkovišť, kde budou moci zájemci o vycházku kamenickou přírodou odstavit svá auta.

„Jedno je navrženo u Bradla u stanoviště zdravotnické záchranné služby, druhé pak bude k dispozici v polovině trasy u rybníku Pecovský. U obou parkovišť osadíme informační tabule s přístřešky, kde si turisté mohou odpočinout,“ nastínil Pfaur. Součástí opravdové procházky bude i ta virtuální, kde si lidé, ještě než se do Kamenice vypraví, budou moci prostřednictvím webových stránek prohlédnout nejvýznamnější turistické cíle, které město nabízí.

Pro ty, kdo před surfováním na internetu dávají přednost tištěním informacím, budou k dispozici brožury a skládačky o Kamenici nad Lipou, které město v rámci projektu také pořídí. Vše by mělo být hotové nejpozději do konce srpna letošního roku, starosta ale věří, že se stavební práce, osazení cedulemi i propagační materiály, povede dokončit dříve.

„Pokud se to podaří, rádi bychom, aby se první lidé vydali na Procházku kolem Kamenice se začátkem letních prázdnin,“ přeje si Pfaur.

Náklady na realizaci Procházky kolem Kamenice přesáhnou dva miliony korun. 1,9 milionu pokryje dotace, zbylých čtyři sta tisíc korun doplatí město z úvěru, který si spolu s Procházkou vzalo i na další investiční akce. Názor, že tento projekt oživí turistický ruch ve městě, sdílí i vedoucí kamenických kulturních zařízení Petr Pech.

„Každá věc rozšiřující ve městě nabídku vyžití pro návštěvníky je dobrá, takže i Procházka kolem Kamenice snad bude pro turisty vítaným zpestřením,“ dodal Petr Pech.

Zvelebená trasa samozřejmě nebude sloužit pouze turistům, ale i obyvatelům Kamenice nad Lipou, kteří ji často využívají právě k vycházkám. Proměnu procházkové cesty vítá i Božena Marková.

„Cestou okolo Bradla, na Melíšek i na Hamerky chodím, stejně jako spousta Kameničáků často a ráda. Je to vyloženě procházková trasa, která si zaslouží, aby se o ní pečovalo a stala se lákadlem pro návštěvníky města,“ míní Marková.