Chystají ji autoři knižního rozhovoru s Vítem Tajovským Člověk musí hořeti Aleš Palán a Jan Paulas, kteří oba pocházejí z Vysočiny. Rozhovor pořídili v posledních letech života řeholníka, který byl v procesech 50. let 20. století obviněn z velezrady a prošel těžkým vězením.

„K myšlence udělat knižní rozhovor jsem se dostal díky tomu, že se pan opat znal s mým dědou i tátou. Doma jsme pak měli schovanou monstranci z plechovek, kterou si tajně vyrobili kněží internovaní v Želivě v padesátých letech. Tam jsem se také vydal jako redaktor Lidových novin psát delší text, mimo jiné o opatu Tajovském. Když jsem ho napsal, došlo mi, že vlastně o tom člověku nevím nic. A tak začaly rozhovory,“ uvádí Aleš Palán.

V nové publikaci by měly dostat prostor hlavně dosud neuveřejněné dobové materiály a osobní vzpomínky lidí, kteří se s opatem stýkali – a to nejen z církevního prostředí.

„Chtěli bychom oslovit všechny, kteří mají doma třeba fotografie nebo dopisy, které se nějak týkají pana opata,“ dodává Aleš Palán.

Zájemci se mohou ozvat přímo v redakci Pelhřimovského deníku (adresa v tiráži), který spojení s autory publikace zprostředkuje.

Jan Mazanec