Z nedaleké Horní Cerekve ho v úterý 27. června přivezl do Pelhřimova šestačtyřicetiletý truhlář Pavel Svoboda. Model legendárního poválečného typu Jawa 250 – pérák v životní velikosti (měřítku 1:1) vstoupí do České knihy rekordů jako motocykl, který byl vyroben z 22 druhů dřeva. „Hlavní části jsou z olše, hojně je zastoupen i jasan, z něhož je například stojánek,“ poznamenal ke svému dílu, prvnímu svého druhu v České republice a druhému známému na světě, Pavel Svoboda.

Inspirací mu byly fotografie dřevěného motocyklu značky NSU a důležitou roli sehrála podpora ze strany manželky Heleny, která Pavla od první chvíle ujišťovala, že ruční výrobu dřevěného motocyklu rovněž zvládne. Z truhlářova deníku vyplývá, že začal pracovat v srpnu 2015 (jako první se zrodil hnací řetěz) a po 2077 hodinách práce byl s dílem hotov letos v květnu.

Svobodův unikátní dřevěný motocykl váží 45 kilogramů a je sestaven (v abecedním pořadí) z bambusu, borovice, břízy, buku (včetně buku pařeného), dubu amerického, dubu evropského, habru, hrušky, jasanu, javoru, jedle, jilmu, lípy, mahagonu, modřínu, olše, ořechu, smrku, švestky, topolu, třešně a vrby.