Dokonce každé pondělí při pravidelných zkouškách tamních Leontýnek. Mažoretek, které nejenže točí hůlkou, ale natřásají i barevnými pompony.

„Děvčata na místo, začínáme,“ svolává v pondělí přesně v 16 hodin „svých“ pětadvacet holek k přehrávači, který stojí v rohu tělocvičny Základní školy Za Branou v Pacově, jejich čtyřiatřicetiletá trenérka Jana Smrčková.

Ukočírovat sedmi až třináctileté „treperendy“ se jí daří na výbornou. Mezitím jí stihne jedna z mažoretek nahlásit: „Zapomněla jsem si cvičky, budu trénovat v ponožkách.“

„Hlavně opatrně,“ zdůrazňuje Smrčková a ukazuje mi malou dírku na látce červenobílého kostýmu. I tak někdy dopadnou úbory, které maminky více přežehlí.

„Na rodiče, zejména maminky holek, nedám dopustit, bez jejich pomoci a podpory bychom nemohli fungovat. Vozí děvčata na vystoupení, tam je obléknou, načešou, což je naprosto ideální stav,“ prohodila mezi řečí sympatická trenérka a už se otáčí zpět k dívkám. V krátkosti jim vylíčí plán dnešní hodiny. „Nejdříve si zopakujeme dvě sestavy, které už umíte. Pak půjdeme na novou. Budeme makat na 150 procent,“ směje se a dává dívkám pokyn, aby šly za dveře tělocvičny.

Pouští hudbu, dveře se otevírají. Do tělocvičny pochoduje z pravé strany pětadvacet sličných děvčat s pompony. „Stop. Jedem znovu, musíš přijít na střed,“ dává trenérka pokyny kapitánce pomponového týmu jedenáctileté Tereze Kubartové. Jana Smrčková mi stačí pošeptat, že sice zkoušky probíhají na hudbu z přehrávače, ale při vystoupeních mažoretky pochodují zásadně na živou hudbu.

„Vždy za sebou máme buď orchestr pacovské základní umělecké školy nebo kapelu Blue Band. Moc si toho vážíme,“ konstatuje v krátkosti Jana Smrčková. Podle ní v Pacově podobná aktivita pro malé slečny v minulosti citelně chyběla.
„Jednu treperendu mám doma a vidím, jak to holčiny zkouší už od malička,“ hodila hlavou směrem k dívkám a už je začíná řadit k nácviku nové skladby. Tentokrát s hůlkami. Před tím jim však připomíná několik základních rad: „Mažoretka si nepokládá na zem koleno, aby si neroztrhla punčošku, nesedí s nohami od sebe, mažoretka je dáma, sedí vzpřímeně, a holky tam vzadu, mažoretka nebreptá.“

Častý trénink

A jde se na věc, tedy na točení hůlkou. To se prý nejlépe přirovnává k míchání vařečkou. „Hůlka je o technice, trénování, soustředění. Moc těžké to není. Já jsem se to naučila docela rychle,“ sdělila v krátkosti kapitánka mažoretkového týmu třináctiletá Kateřina Nováková. Pak přijdou „na roztočení,“ další dva cviky a jde se na novou skladbu.

„Trénujeme ji vždy kousek po kousku, třeba po osmi taktech, jak to holkám jde. Když jsou si jisty nacvičenou částí, tak popojíždíme pomalu dál,“ poznamenává trenérka a popojde na střed tělocvičny dál vysvětlovat jednotlivé cviky. Hodina uběhla. Další zkouška čeká školačky z Pacova a okolí opět za týden.

„Holky mažoretkování baví, to je základ, na kterém stavíme. Mohou se namalovat, hezky obléknout a ukázat, co v nich je. Potřebují k tomu rytmus v těle, slyšet muziku a nestydět se s úsměvem vystoupit. Jinak si stojím za názorem, že mažoretkování je týmový sport,“ sděluje Smrčková s tím, že mažoretkou se může stát každý. „Důležité je, aby dívka měla šmrnc a musí být týmový hráč.

„U nás se nehraje na to, že vpředu stojí nejšikovnější mažoretky. Když je vystoupení, tak lidé na ně koukají jako na celek, tedy ze všech stran. Nesmí být nafouklá jedna na druhou, že stojí ve čtvrté řadě a ne ve druhé.“
Velkým snem Jany Smrčkové je představa krásného náměstí, sluníčka a „jejích“ mažoretek.

„Doufám, že se mi to splní příští rok v Telči. Každoročně se tam koná mažoretková přehlídka, které bych se chtěla zúčastnit já s děvčaty i druhý tým našich Mini Leontýnek. Ten navštěvují pěti až šestiletá děvčata a vede je druhá trenérka Lenka Kuzdasová“ uzavřela Jana Smrčková. z Pacova .