„Šla jsem pro ně do Lidlu, tam je neměli, tak jsem zkusila štěstí v sousedním Kauflandu, ale nepochodila jsem ani tam,“ líčila Hana, která vajíčka nakonec nesehnala ani v Penny Marketu.

S nárazovými výpadky zásob vajec se v posledních týdnech potýká většina supermarketů nejen na Pelhřimovsku, ale i v celé České republice.
Proč? Kvůli změně norem Evropské unie. Od začátku ledna letošního roku totiž musejí drůbežárny nosnice chovat ve větších, takzvaných obohacených klecích. To znamená, že místo pěti set padesáti centimetrů čtverečních musí mít jedna slepice v kleci prostor o dvě stě centimetrů čtvrečních větší.

Většina českých drůbežáren klece zvětšit stihla, problém s tím ale mají na Slovensku, v Polsku či ve Španělsku, odkud se k nám vejce dovážejí. Než tito dovozci budou splňovat předepsané normy, nesmějí se u nás jejich vejce prodávat.

Obchodníci museli z prodeje navíc stáhnout i veškeré zásoby, které z těchto zemí přišly. Prodejny jsou tak povětšinou odkázány na české drůbežárny, vajec není tolik, a může se tedy stát, že se rychleji vyprodají.

To potvrdila i tisková mluvčí Lidlu Lucie Borovičková. „Děláme maximum pro to, abychom měli na všech našich prodejnách, tedy i v Pelhřimově, vždy dostatek vajec pro všechny zákazníky. Je ale možné, že ten den byl zájem o vejce ze strany zákazníků vyšší než tomu obvykle bývá touto dobou,“ nechala se slyšet tisková mluvčí Borovičková.

Problémy s nedostatkem vajec zatím nezaznamenal řetězec maloobchodních prodejen Pramen.cz, který má obchod i v Pelhřimově.
„Samozřejmě jsme museli odstranit z prodeje vejce od dodavatelů, kteří zatím nesplňují evropské normy, ale okamžitě jsme je nahradili jinými vajíčky, takže zákazníci tuto změnu vůbec nepocítili,“ sdělila Marie Světlíková, manažerka sítě obchodů Pramen.cz.

To, čeho si ale nakupující nejen v Pramenu u vajec povšimnou, je cena. Ta se zvedla o několik korun. Zatímco ještě nedávno zákazníci Pramenu pořídili deset vajec za třicet korun, v současné době za ně zaplatí téměř pětatřicet korun.

„Vajec je nyní méně, což se odráží i na jejich ceně. Nejsme ale jediní, kdo podražil. Za vejce si lidé připlatí ve většině obchodů,“ upozornila Marie Světlíková.

Se zdražováním vajec ani současnou krizí si neláme hlavu Milada Kreuzigerová z Pelhřimova. Má totiž vejce z vlastních zdrojů. „Chováme doma slepice, které se netrápí v klecích, mají vlastní výběh s denním světlem a dobře je krmíme. V zimě sice nesou méně, ale i tak nás vaječná krize zatím nepostihla,“ usmála se Milada Kreuzigerová.