Podle úřadů splňuje záměr podmínky územního plánu obce, hygienické a další normy. Investor má zajištěn příjezd i připojení do sítě.
Lidé v obci jsou nepříjemně překvapeni, protože sami se v místním dotazníkovém šetření na podzim vyslovili proti. Ze 183 hlasujících s projektem nesouhlasilo 124. Zastupitelé poté zastavili jednání s investorem, kterým je sdružení Energoklastr CTT a firma Bio Gas Argus.

Besedy a šetření

Jenže v polovině ledna se záměr stavby „bioplynky“ objevil na webu posuzování vlivu na životní prostředí, a kraj projekt „neposlal“ do přísnějšího posuzování, které žádala obec.

„Investor se na nás loni obrátil se žádostí o předběžný souhlas. Řekli jsme, že rozhodnutí bude na lidech, a proto jsme uspořádali besedy a šetření. Bohužel jsme netušili, že nesouhlas obce není dostačující podmínka k zastavení projektu,“ říká starostka Veselé Jana Mazancová.
Podle ní se v lednu občané i zastupitelé snažili investora zastavit tím, že zaslali na kraj požadavek hlubšího posuzování záměru a sepsali kritické požadavky. Jenomže úřady žádaly pouze drobné změny, jinak nic nenamítaly.

„Zkoušíme projekt zastavit jinak, ale neradi bychom udělali podobný krok jako v Libkově Vodě, abychom pak čelili žalobě investora,“ dodala Jana Mazancová.

Antipatie lidí 
berou na vědomí

Jak řekl jednatel projektantské firmy BC Energy Marek Vrastyák, obyvatelé Veselé se nemusejí obávat toho, že by na ně ohledně stavby bioplynové stanice nebyly brány ohledy.

„Projekt bioplynové stanice je zatím ve stadiu příprav. Není stoprocentně jisté, zda bioplynka v obci vůbec vyroste. Každý krok chceme projednat s vedením obce, i když bude stavba stát na soukromém pozemku. Pokud stanice ve Veselé vznikne, budeme se snažit co nejvíce přizpůsobit životu v obci, aby ji provoz co nejméně zatěžoval,“ přislíbil Vrastyák.

Jak dodal, bioplynová stanice by měla vyrůst v odlehlejší části areálu bývalého zemědělského družstva, takže provoz by neprobíhal v bezprostřední blízkosti obydlených domů. Antipatií s výstavbou „bioplynky“ ze strany Veselských si je Vrastyák vědom. „Jak už jsem říkal, naším cílem je se rozumně dohodnout a jednat ku prospěchu obou stran – investora i občanů. V žádném případě nechceme, aby se ve Veselé odehrával podobný scénář jako v nedaleké Libkově Vodě,“ zdůraznil Marek Vrastyák.

S výstavbou bioplynové stanice nesouhlasí ani obyvatelka sousedního Polesí Jana Fialová, která z Veselé pochází. „Myslím, že bioplynová stanice do Veselé rozhodně nepatří, protože zde není velký zemědělský podnik, který by vyprodukoval dostatek surovin pro její provoz. Obyvatelé tak budou zbytečně obtěžováni nadměrnou dopravou surovin ke stanici,“ míní Jana Fialová.

Někteří odpůrci stavby viní vedení obce, že vůbec s investorem jednalo o možnosti finančních kompenzací za stavbu, pořádalo prezentace a neohlídalo si víc územní plán. Podle nich měli být zastupitelé aktivnější při zabránění projektu.

Obec z ní nebude mít ani korunu

Zastupitelé se ale hájí tím, že nechtěli bývalý areál družstva nechat chátrat, ale netušili, že se tam podaří skoupit pozemky jednomu vlastníkovi, který je teď chce přeprodat investorovi.

Už před šetřením roznesli odpůrci projektu po obci dopis, ve kterém kritizovali nárůst dopravy, devastaci polí kukuřicí, ale i fakt, že stanice má stát těsně za obytnou zástavbou.

Bioplynka má mít výkon 1 MW a mají se v ní zpracovávat suroviny ze zemědělských subjektů z Častrova, Počátek a Horní Vsi. Pokud bude postavena, nebude z ní mít obec ani korunu.