Na dvě hodiny byl třeba uzavřen dálniční sjezd u Větrného Jeníkova. Komplikace na silnicích může dnes i zítra působit ledovka, která se objevovala už i v pátek

Střídání mrazů a oblevy působilo potíže i obyvatelům rodinných domů. Své o tom ví paní Marie ze Žirovnice, která se kvůli zamrzlým dveřím včera dopoledne málem nedostala domů. „Vracela jsem se z nákupu a vůbec mi nešly otevřít vchodové dveře, byly zamrzlé,“ líčila seniorka, která se domů dostala oknem.

„Měla jsem štěstí, že jsem měla jednu tabulku v přízemí vypadlou a ještě jsem ji nedala zasklít. Díky tomu jsem si okno otevřela a prolezla dovnitř,“ popsala paní Marie. „Sněhu je tolik, že ho už nemají kam odklízet, všude se kupí hromady. Už aby bylo jaro,“ připojila své přání.
Přívaly sněhu zkomplikovaly situaci hlavně na dálnici a silnicích ve vyšších polohách Vysočiny. „

"Na Pelhřimovsku jsme neměli hlášené žádné větší problémy. Kamiony dopravu v kopcích neblokovaly,“ informovala dispečerka krajských cestářů Milena Hanáková.

Kolem pátečního poledne se leckde začalo pršet. Déšť ale může v noci mrznout. „Motoristé by si obzvlášť přes víkend měli dát pozor na náledí,“ zdůraznila dispečerka a poukázala tím i na výstrahu meteorologů, která platí od včerejška až do pondělní desáté hodiny.

Odvoz sněhu

Ledovky se obávají i pelhřimovské technické služby, které mají pohotovost. „O víkendu bychom chtěli odvézt haldy sněhu z některých parkovišť ve městě,“ uvedl Jaroslav Záběhlík z této organizace. Odvozem technické služby chtějí zmírnit množství vody z roztátého sněhu, která může v noci vytvořit náledí.

Mokrý těžký sníh je nyní hrozbou pro domy s plochými střechami. Humpolecké dobrovolné hasiče včera zaměstnala střecha tamního zimního stadionu, z níž museli odházet půlmetrový nános těžkého sněhu.

„Největší problém spočívá v nerovnoměrnosti zatížení konstrukce. Zatímco na jedné straně leží velká tíže, na druhé není skoro nic,“ uvedl velitel humpoleckých profesionálních hasičů Miroslav Karafiát, který na plechové střeše také pracoval.

Na Vysočině zůstává přes víkend v záloze speciální vyprošťovací technika. Stav na silnicích monitorují policisté a pokračuje údržba silnic.
V pátek byl na dvě hodiny pro kamiony uzavřen dálniční sjezd u Větrného Jeníkova, kvůli nesjízdné silnici do zmíněné obce.

Problémy se na Vysočině vyskytly kromě dálnice také na státní silnici ze Znojma do Havlíčkova Brodu, a to hlavně u Dlouhé Brtnice, Želetavy a Štoků. Hůře průjezdné byly na Jihlavsku také silnice mezi Novou Říší a Želetavou a mezi Brtnicí a Jestřebím.

Reportéři Deníku