Chtěli přímo od nich vědět, jaké podmínky dalo město investorům v přilehlé průmyslové zóně Ke Skrýšovu. Tam má firma Himex.CZ zájem stavět posklizňovou linku. V petici žádalo 111 obyvatel lokality město třeba o přísnější „limity“ a dělicí bariéry. Teď založili občanské sdružení, aby byli o vývoji projektu víc informováni.

Změna pravidel?

Šéfovi sdružení Pavlu Hájkovi vadí, že radnice na petici odpověděla jen slovy, že vše je v souladu s územním plánem. „Ale lidé s hrůzou zjistili, že v zóně je povolen i lehký průmysl s negativním vlivem na zástavbu. Mohou zde vzniknout stejně velké provozy jako na Lhotce,“ řekl Hájek a dodal, že zrní přivezené do linky se má sypat ve venkovních násypkách, a bude prášit.

Jednatel Himexu Lubomír Hájek reagoval, že násypka bude mít odsávání do odlučovače prachu a vše bude vzduchotěsně uzavřené. Podle něj půjde o skladovací prostory s malou posklizňovou linkou. „Nechci jít do konfliktu, jsem ochoten vysadit ochranný val ze zeravů. Provoz ve vzdálenosti 250 metrů od domů nemá dopad na kvalitu bydlení,“ dodal s tím, že předběžné akustické studie vyhovují i původně přísnějším podmínkám zóny.

Ty se podle vedoucího odboru výstavby Zdeňka Přecha při celostátních úpravách zmírnily z „průmyslové výroby a skladů“ na „výrobu a skladování – lehký průmysl“. Město to nemohlo ovlivnit, a námitku obyvatele Martina Havelky o nefér změně pravidel tedy považuje za lichou.

Jenže změny si asi nevšimli ani někteří zastupitelé, natož lidé z Polního Dvora. Radnice se brání: Když jste kupovali pozemky a plán se vám zdál volný, měli jste žádat o jeho změnu. Lidé přiznali: Ano, to jsme opomněli, ale vy jste nám to neřekli a my vám důvěřovali a doufali, že vám selský rozum nedovolí povolit velké provozy – a teď jsme zklamaní. Podle jednoho z obyvatel byla chyba už to, že město domy vyčlenilo hned vedle zóny. Diskuse se točila také kolem ochranného valu navrženého původně z listnáčů. Odbor životního prostředí přiznal chybu, a v projektu doplní jehličnany, aby val měl smysl i na podzim a v zimě.

Úředníci zároveň upozornili, že zatím nedostali žádnou dokumentaci linky. A nemohou tedy vybírat, komu projekt „zarazí“ v momentě, kdy plán nikomu ruce nesvazuje.

Jak také upozornil místostarosta Tomáš Dufek, změna územního plánu trvá dlouho a může mít i negativní dopady. Zároveň jde o to, že žadatel o změnu plánu si ji musí zaplatit. To ale jsou podle Pavla Hájka obyvatelé Polního Dvora ochotni udělat.

„Vidíme, že věc lidi trápí. Proto není třeba se vracet k tomu, co kdy vzniklo, ale musíme se připravit a případně zvážit odpovědnost při změně územního plánu,“ zkusil závěrem usmířit spor zastupitel Zbyněk Pípal. Za to mu zatleskali i lidé z Polního Dvora.

Jan Mazanec