Nemá to však být jediná dopravní změna ve městě. Na kruhový objezd už má město podle místostarosty Pavla Pípala zajištěné pozemky, teď se připravuje projekt. Investice bude stát několik milionů korun, bez dotace. „Počítáme, že výběrové řízení cenu sníží a zbylé prostředky se použijí na opravy chodníků,“ říká Pípal.

Pod křižovatkou se ještě opraví kanalizace a výsledná podoba bude připomínat řešení nahoře u Kauflandu. Jen bude větší důraz na přechody na všech čtyřech ulicích – budou nasvícené kontrastním bílým světlem a uprostřed ulic budou ostrůvky. Ty nejpoužívanější přechody v ulici Architekta Janáka jsou totiž nebezpečně blízko za sebou.

Kruhový objezd podle místostarosty Pípala jde ruku v ruce s úpravou Pražské. Ta bude mít do kopce už jen jeden pruh. „Zklidní se doprava, po stranách zbude místo pro cyklostezku, která by pak navázala i na Sady,“ vysvětlil Pavel Pípal. Nevylučuje ani další úpravy ulice, které by měly zvýšit bezpečnost chodců – to město řeší ve spolupráci s policií. Záleží ale i na penězích.

Zpoplatnit vjezd?

K dalším věcem z oblasti dopravy se může vyjádřit i veřejnost, a to na fóru 28. března v zasedačce městského úřadu v Pražské ulici. Jedním ze žhavých témat je také parkování v centru města.

Jednou variantou je i zpoplatnění vjezdu do celého okolí náměstí, upřednostnění chodců, přidání laviček a vylepšení prostoru u kašny. Stromy známé z dobových snímků se tam ale nevrátí, jejich kořeny by totiž hnuly sítěmi uloženými pod zemí.

Zpoplatnění náměstí by mohlo fungovat jako v nemocnici: vjezd by byl zdarma, ale pokud by řidič přesáhl hodinu, platil by pak podle času.
Oslovení řidiči se většinou na tuto možnost dívali skepticky – podle nich to omezí možnosti pohybu v centru hlavně pro starší lidi.

„Parkování v centru už dnes omezují dopravní značky, ale není v silách města stále kontrolovat jejich porušování,“ reaguje místostarosta Pípal s tím, že příklad nemocnice je dobrým řešením.

„Možná by zpoplatnění vyřešilo problém s parkováním pro ty, kdo chtějí jen rychle nakoupit. Uvolnili by místo jiným, protože situace s parkováním je v centru špatná,“ říká podnikatel Josef Sankot, který má na náměstí provozovny. Jejich zásobování by podle něj ani zpoplatnění neomezilo, protože se do hodiny stihnou „zavézt“.

Jan Mazanec