Je 12 hodin a 12 pod nulou a na návsi sedmisethlavé obce se připravují maškary, mezi kterými nechybí ani ty nejmodernější. „Pane Pávek, co vám to spadlo?“ dobírá si jeden divák maškaru, která už předem aspiruje na pozornost občanů. Věrná kopie jezedáka Mariána Labudy z filmu Vesničko má středisková si právě šteluje bandasku a má sebou i věrného kolegu: Otík si nasazuje obří sluchátka a umělé vyceněné zuby a z brašny vyndává rohlík.

I někteří další se kromě vlastních nápadů také dokázali domluvit s dalšími účinkujícími. Je tu třeba početná skupina slepic. „Jsme opravdu drůbež, protože na břichu máme polštáře s peřím,“ říká jeden z party. Těm zima není, stejně jako Eskymákům v kožichu. Na téma mrazu sází také Marfuša z legendárního Mrazíka, i když obřím lízátkem se asi moc neohřeje.

Své si v zimě naopak asi vytrpí členové hnutí hippies, kteří vyrazili v barevném volném oblečení a s česko-anglickými transparenty o tom, že je třeba dělat lásku, a ne válku. Jedním z nich je i místostarosta Jaroslav Záběhlík, který od starostky přebírá žezlo „vlády nad obcí“. Starostka si jen s nadsázkou ve verších vymiňuje, aby se maškary chovaly slušně. Hipík slibuje a pak žezlo zapichuje do předku traktoru. Ten má za sebou krytý vůz, který slouží nejen jako pojízdný bar a sběrná záchranka, ale v letošním mrazu i nosič reproduktorů s hudbou.

Muzikantům by totiž letos zamrzly nástroje. Přesto se dva místní nenechají zahanbit a aspoň na úvod zahrají pár písniček, při kterých lidé tancují. V průvodu pak jediným hudebníkem zůstává Mexičan s pončem a rozbitou kytarou. Pěkný bengál může ovšem ztropit i atentátník z al-Kájdy, který si na zádech nese protitankovou střelu s koncovkou z vincentky a v pase má věrnou kopii odpalovacího zařízení z vodovodních trubek. I s časovým spínačem!
Je tu i celá řada pohádkových postav jako třeba vodník. Dětské večerníčky reprezentuje Mach s Šebestovou, psem a utrženým sluchátkem. Nechybí ani policista s řadou odznaků, který si zjednává pořádek megafonem, dále mimozemšťan, mnich, vězeň a další masky.

„Letos je nás kvůli mrazu trochu míň, ale ne o moc,“ říká za organizátory Markéta Jarošová, která také hrdě dodává, že masky si každý připravuje sám, není tu žádná půjčovna. Masopust pořádají Český svaz žen, zde zvaný Jezinky, a dobrovolní hasiči. „Je to zábava, která by měla semknout lidi ve vsi, a o to jde,“ říká starostka Blanka Veletová. Ta oceňuje také místní lidi, kteří maškary pohostí.

A skutečně, už u prvního domu čeká starší muž s lahvinkou a panáky, manželka podává jednohubky. Otík s díky obojí odmítá a vytahuje z brašny rohlík. Maškary jdou dál a čekají je nejméně čtyři hodiny pochůzky po vsi, než večer všem už v teple zahraje skupina Katr.

Jan Mazanec