VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bioplynaři nevyloučili evropský soud. Starostu mrzí nedůvěra

Pelhřimov – Napětí pokračuje. Projednání žaloby investora bioplynové stanice na obec Libkova Voda ve výši 2,54 milionu korun ve čtvrtek pelhřimovský soud odročil.

10.2.2012 9
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Právnička žalobce chce předložit další listinné důkazy a navrhla výslech dalších svědků. Dvouhodinové jednání probíhalo v klidu. Jednatel firmy Bohemen Grondfonds, Holanďan Pierre-Philippe Möller, ani starosta Libkovy Vody Josef Vácha nedávali najevo žádné emoce, když při jednání po boku svých právníků seděli naproti sobě.

Lavice pro veřejnost obsadili starostové Rynárce a Čelistné a dalších asi deset lidí. Ti občas jednání tiše komentovali. Údiv veřejnosti vzbudila informace, že investor měl dodavatelské firmě platit fixních 384 tisíc měsíčně v době, kdy se projekt pouze připravoval. „To já nevydělám ani za rok!“ Okomentoval to jeden z přítomných.

Fixní odměnu vyplácenou od února do května 2011 jako jednu z věcí nárokuje na obci právnička investora Markéta Kučerová-Pechová. V té době totiž zastupitelé Libkovy Vody schválili změnu územního plánu, nutnou k výstavbě, ale krátce na to ji pod tlakem odpůrců, okolních obcí a absence příjezdu „vrátili“. Verdikt soudu však dorazil až v květnu.

Soudce Martin Nováček řekl, že investor sice za fixní odměny uvádí faktury, ale z těch nevyplývá konkrétní činnost a není doložena skutečná platba celkových 1,5 milionu korun. „Platbu můžeme v případě zájmu doložit,“ reagovala právnička investora.
Soudce tak naznačil to, o čem se hovoří i v obci: Že společnost placená investorem je s ním v reálu spojená a šlo jen o fiktivní přelévání peněz.

Platbu od Bohemen Grondfonds (BG) měla přijmout společnost IQ Fund Management (IQFM). Při pohledu do obchodního rejstříku Deník zjistil, že obě firmy sídlí na stejné adrese a mají stejného jednatele: zmíněného Möllera.

„Ředitel je stejný, ale vlastníci jsou jiní. Není to v rámci žádného koncernu,“ reagoval Pierre-Philippe Möller s tím, že BG se zabývá zemědělstvím a pozemky, zatímco projektová společnost IQFM mimo jiné stavbou bioplynových stanic.

Dohledat vztahy firem je těžké. BG má dle rejstříku jako společníka subjekt s holandským sídlem. Firma IQFM má uveden jiný subjekt, který ale sídlí na stejné adrese jako jednatel BG Möller.

BG má v rejstříku uveden základní kapitál 400 tisíc korun, IQFM jen 200 tisíc korun. BG de facto navazuje i na firmu Bohemen Vastgoed Twee (BVT), jejímž jednatelem byl také Pierre-Philippe Möller.

BVT přes pár lety čelila kritice zemědělců i družstev z Pelhřimovska. Vlastníky půdy totiž obesílala s nabídkou jejího výkupu, na papíru přitom bylo razítko likvidátora.

To třeba zemědělec Josef Plešák z Turovky nebo předseda častrovského družstva Miroslav Čekal tehdy označili za neetické jednání a za psychologický nátlak, protože slovo „likvidátor“ prý zejména starší vlastníky vystrašilo.

Ale zpět k soudnímu jednání. Žalobce považuje stále „zpětný krok“ libkovodských zastupitelů za protiprávní. A je ochoten hnát případ až k evropskému soudu. Podobně zmařené investice řeší solární firmy.

Nátlak na Rynagro?

Soudce také citoval ze starších zápisů investora, kdy po tlaku obcí Rynárec a Čelistná proti výstavbě navrhoval, aby se naopak na obě obce „přitlačilo“ prostřednictvím zemědělského družstva Rynagro, protože v něm pracuje řada obyvatel obou obcí a investor patří mezi jeho akcionáře.

Předseda družstva Rynagro Zdeněk Maděra ale potvrdil, že jde o menšinového akcionáře. „Není důvod se zatím vyjadřovat k žádným závěrům týkajícím se obchodních vztahů mezi Rynagrem a Bohemen Grondfonds,“ dodal.

Právní zástupce obce Petr Valent nadále rozporuje žalobu. Podle něj se například nedá náhrada odvozovat od hodnoty neexistující stavby.

Nechci to prohrát

Starosta Josef Vácha po skončení soudu uvedl, že ho mrzí nedůvěra některých obyvatel obce, kteří napsali, že chtějí soud zastavit do zvolení nového zastupitelstva. Podle nich je starosta jako někdejší příznivec projektu nedůvěryhodným zástupcem obce, která většinově projekt odmítla. Zpochybňují i výběr právníka zastupujícího obec.

Josef Vácha přitom říká, že právníka mu vybral expředseda občanského sdružení Jaroslav Brávek. „Naznačují mi, že vlastně chci, aby obec soud prohrála. Nechápu to v době, kdy potřebujeme být jednotní, protože jde o peníze obce. Po referendu samozřejmě respektuju zájem většiny a chci ho i hájit,“ uvedl starosta.

Autoři kritického dopisu s asi dvaceti podpisy ale nezastupují vzniklé protibioplynové občanské sdružení. Jeho jeho předseda Václav Lapáček dopis nepodepsal. Domnívá se, že je třeba zachovat rozvahu. K soudu se zatím nechtěl vyjadřovat, pouze zopakoval, že investor nemá právo chtít žalovanou částku.

Jan Mazanec

10.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Tecl, lídr ODS.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Ilustrační foto

Volební turistika je tady: Mladí přijeli pro důkaz, že volili v nejmenší öbci

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Bohdalín: Na volby přišel bez občanky

Bohdalín – Na obecním úřadu v Bohdalíně na Pelhřimovsku pokračují volby bez problému. Jeden tamní obyvatel si však spletl občanský průkaz s průkazem řidičským.

Ve velkém okrsku odhadovali slušnou volební účast

Pelhřimov – Do volební místnosti na pelhřimovském městském úřadě, kde i při letošních sněmovních volbách pracovala okrsková volební komise patřící k okrsku číslo 10, byla volební účast podle odhadů členů komise slušná.

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Kamenice nad Lipou – K volbám se v pátek, jako spousta dalších lidí nejen z Vysočiny, vydala i Kateřina Ješetová z Kamenice nad Lipou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení