Kromě Křemešníku si tak lidé mohou v těchto dnech zalyžovat i na Antonce u Kamenice nad Lipou či v Božejově. Na sjezdovce na Antonce leží pětatřicet centimetrů zmrzlého sněhu a vlek je v provozu denně. „Jedeme už tři týdny,“ sdělila provozovatelka tamního vleku Libuše Zemanová. Jak dodala, sezona na Antonce letos začala až po Novém roce.

Jen aby počasí co nejdéle vydrželo

„Koncem loňského roku u nás pro lyžování nebyly zrovna nejpříhodnější podmínky. Sněhu bylo málo a děla nemáme, takže jsme museli počkat, až nám bude počasí více nakloněno,“ pokračovala Zemanová.

Ta si přeje, aby současný stav počasí vydržel co možná nejdéle. „Nemusely by být tak velké mrazy a mohla by napadnout ještě trocha sněhu,“ přeje si Zemanová. Podle ní ale ani velké mrazy lyžaře neodradí. „Lidí chodí celkem dost, lyžovat mohou i když se setmí, sjezdovka je osvětlená,“ pochvalovala si Libuše Zemanová.

O sjezdovku pro děti je zájem

Minulý víkend se vůbec poprvé rozjel i vlek v Božejově. „Můžeme lyžařům nabídnout patnáct centimetrů zmrzlého sněhu, což není špatné,“ hlásil provozovatel božejovského vleku Jaroslav Koutek s tím, že vlek je určen především pro menší děti, které se učí lyžovat.

I o sjezdovku pro nejmenší je ale na Pelhřimovsku zájem. „Na návštěvnost si v žádném případě nestěžujeme. Vlek pouštíme v odpoledních hodinách a míváme plno, zalyžovat si denně přijde tak třicet až čtyřicet lidí,“ odhadoval Koutek.

Lyžaři by při řádění na sjezdovce, zvláště v mrazivých dnech, měli dbát na svoje zdraví, aby si sportováním nepřivodili omrzliny či nachlazení.

„Na lyžování by si lidé měli oblékat více vrstev, nezapomínat na rukavice a tvář si chránit krémy a zahalit si ji do šály, aby předešli omrzlinám,“ poradila Jaroslava Laňková, praktická lékařka z Kamenice nad Lipou. Lidé by také měli dýchat nosem, ne pusou.

Na sjezdovce by lyžaři v mrazivých dnech měli strávit nejdéle hodinu, maximálně dvě v kuse a pak se jít někam zahřát. „Lidé by také měli pamatovat na dostatečný příjem vlažných a teplých tekutin. Není ale dobré se zahřívat alkoholickými nápoji,“ upozornila Laňková. Lidé s plicními onemocněními by se podle lékařky měli lyžování a sportovním aktivitám venku obecně v mrazivých dnech vyhnout.