Svolávají v pátek v 18.30 hodin v budově obecního úřadu schůzku. Ta se koná necelý týden před soudem, kdy obec čelí žalobě investora bioplynky Bohemen Grondfonds ve výši 2,54 milionů korun za údajné zmařené investice.

„Nevidíme důvod, proč by měla obec platit někomu za to, že si nedokázal zajistit přístupovou cestu a přesvědčit lidi o správnosti záměru,“ říká předseda občanského sdružení Ochránci zdravé přírody Libkova Voda Václav Lapáček.

Podle něj investor obec jen zastrašuje a jakékoli spekulace o „krachu“ obce jsou předčasné, protože o všem rozhodne soud. „Jádro problému je, že investor si nedokázal zabezpečit přístupovou cestu k areálu. Když nedostal souhlas od Čelistné, na poslední chvíli začal hledat cestu přes katastr Libkovy Vody, a ten mu byl odepřen,“ dodává Lapáček.

Investor totiž navrhl příjezd po polích z vlásenické silnice, ale to by jednak muselo odsouhlasit rozpuštěné zastupitelstvo a jednak by podle Václava Lapáčka nikdo nezamezil průjezd aut obcí, i když investor tvrdí, že by vozy míjeli obec u hřiště od Ústrašína.

Zástupce investora Petr Němeček už dříve pro Deník uvedl pouze to, že žaloba je logickým vyústěním situace v obci a že firma měla zájem se domluvit i s odpůrci.

„Jenže oni naše sdružení oslovili tři dny před referendem. Říkal jsem, ať počkají po referendu – to už se neozvali. A předtím nás obvinili, že šíříme poplašné zprávy,“ reaguje Lapáček. Podle něj už si všichni občané udělali na investora svůj názor a ten vyjádřili v listopadovém referendu.

Budou členové občanského sdružení ochotni kandidovat v předčasných volbách? Na to Václav Lapáček odpovídá, že i to se má řešit dnes na schůzce. Žalobu investora měl okresní soud projednat 16. ledna, ale těsně před jednáním se pro nemoc omluvila právnička investora. Odložené jednání se koná ve čtvrtek v 8.30 hodin.

Michal Vítů, Jan Mazanec