Vyplývá to ze statistik dobrovolnického centra pelhřimovského Fokusu, které tyto lidi v okrese zaštiťuje. „Zatímco v roce 2009 jsme měli čtyřiapadesát registrovaných dobrovolníků, vloni už jich v okrese působilo o deset více,“ přiblížila Tereza Jaklová, koordinátorka dobrovolníků pro Pelhřimovsko.

Výrazně stoupl i počet hodin, které dobrovolníci odpracovali. „Když budeme opět srovnávat s rokem 2009, kdy dobrovolníci odpracovali celkem 2117 hodin, tak vloni už se konečné číslo zvedlo na 6451 hodin, což je nejvíce za posledních sedm let,“ pokračovala Jaklová.

Nejpilnějším dobrovolníkem v loňském roce byl Pavel Koubek, předseda Občanského sdružení Zelené srdce, které se věnuje ochraně přírody a zvelebování památek na Pelhřimovsku. Pavel Koubek v loňském roce „oddobrovolničil“ rovných 492 hodin. Jak sám říká, při práci, kterou ve svém volném čase vykonává, na hodiny nekouká.

Plánují rozvoj

„Snažím se, aby za činností sdružení byl vidět nějaký výsledek a čas, který s tím strávím, je vedlejší,“ potvrdil Koubek, jehož Zelené srdce se věnuje nejrůznějším aktivitám od čištění studánek až po záchranu chátrajícího kostela svaté Anny u Pelhřimova.

Dobrovolníci v rámci svého volného času pomáhají v různých organizacích na Pelhřimovsku, jako jsou domovy seniorů či nemocnice. Věnují se i klientům Fokusu nebo docházejí pomáhat do Klíčku, volnočasového klubu pro zdravotně postižené děti a jejich rodiče v Pelhřimově.
Nejvíce dobrovolníků dochází do Občanského sdružení Hodina H, které se věnuje práci s dětmi a mládeží, ale připravuje aktivity i pro seniory.

„Dobrovolníky u nás zapojujeme do nejrůznějších aktivit. Pomáhají s organizováním akcí, podílejí se i na chodu informačního centra pro mládež, starají se o dobrovolníky ze zahraničí nebo pomáhají s administrativou,“ vyjmenovala Iva Havlíčková z Hodiny H. Jak doplnila, dobrovolníci mají možnost seberealizace a osobního růstu.

„Často přicházejí s vlastními podněty a nápady, které jim pomáháme uskutečnit,“ přikývla Havlíčková. V Hodině H působí nejen mladí dobrovolníci z řad mladých, ale docházejí tam i pomocníci důchodového věku.

Protože počet dobrovolníků na Pelhřimovsku se stále zvyšuje, dočkalo se pelhřimovské dobrovolnické centrum personálního rozšíření. O dobrovolníky se kromě Terezy Jaklové stará další koordinátorka Lucie Štefánková.

„Plánujeme i rozvoj dobrovolnického centra v podobě zapojení nových organizací, které by mohly práci dobrovolníků využívat a také samozřejmě chceme oslovit nové dobrovolníky formou besed a přednášek. Budeme se snažit co nejvíce rozšiřovat povědomí o dobrovolnictví, které v našem okrese zatím není příliš velké,“ uzavřela Jaklová.