Uspořádat ovšem takový ples není žádná levná záležitost. Pronájmy kulturních domů nebývají zrovna dvakrát levné, navíc je leckdy boj i o termíny. Například maturanti, kteří se rozhodnou uspořádat maturitní ples v pelhřimovském kulturním domě Máj, zaplatí za jeho pronájem od 19 do 4 hodin ráno téměř 15 tisíc korun bez daně. „Další cena se pak odvíjí od přípravné doby, kdy si za jednu hodinu účtujeme 350 korun. Dále záleží na tom, zda maturanti mají zájem o šatnářky nebo třeba zapůjčení koberce,“ přiblížila Vlasta Vlčková z kulturních zařízení města. Úklid sálu je v ceně.

Pelhřimovský kulturák pojme 532 lidí. Jen o zlomek více znamená pro juchající nepříjemnou tlačenici. „Dvakrát v historii se nám stalo, že jsme pořádajícím studentům uložili patnáctitisícovou pokutu. Překročení kapacity hlídáme,“ upozornila Vlasta Vlčková.

Sál zdarma

O něco levněji vyjde pro maturanty pronájem Spolkového domu v Humpolci. Zaplatí jednorázovou taxu deset tisíc korun. „V ní je zahrnut celý večer, příprava plesu i tomboly. Navíc jsme zavedli to, že mimohumpolecké školy mají pronájem zcela zdarma,“ poznamenala dcera majitele spolkového domu Barbora Zabloudilová.

Podle ní se plesy obejdou ve většině případů bez větších problémů. Navíc na klidný průběh dohlížejí zaměstnanci bezpečnostní agentury. „Nálada je veselá, tak se někdy stane, že máme rozbitý stůl, židle. To je normální, ale pokud dotyčný třeba schválně rozbíjí skleničky, tak to pak už řešíme,“ dodala Zabloudilová.

V Pacově mají od dvou předešlých měst pro pronájem sokolovny jiné měřítko. Její kapacita je 280 míst a v současné době dají zájemci za hodinu 800 korun.

„Na dobu konání plesu vychází nájem zhruba na 8 tisíc korun. Pořadatelé akcí nám dopředu platí ještě zálohu na škody, která činí deset tisíc korun,“ uvedla za pacovské kulturní zařízení Petra Volfová.

Ta dodala, že plesy v tamní sokolovně pořádají především místní spolky jako hasiči, sportovci, myslivci a podnikatelé, dále se každoročně pořádají dva odpolední plesy pro seniory. „Každoročně se u nás koná maturitní ples Gymnázia a letos nově pořádá svůj ples i jedna ze Základních škol,“ prozradila Volfová.

Hospůdka ožije sportovními plesy

Stále větší oblibě se rok od roku těší vesnické bály. A právě těmi ožívá kulturní dům v Kejžlici. Kromě tradičních mysliveckých či hasičských plesů se tam koná i Silvestrovská veselice nebo hokejový či fotbalový ples.

„Sál našeho kulturního domu pojme až 300 lidí. Jsme rádi, že pořadatelé si naší vesničku oblíbili, protože pokud se v obci něco děje, je to jenom dobře. Dokonce první únorový víkend se v sále konají plesy v pátek i v sobotu,“ řekl starosta Kejžlice Václav Zástěra.